Kategoriler
Tarifler

Anne Eli Değmiş Gibi! Evde Yoğurt Yapmanın İncelikleri

Lezzeti ile kendine hayran bırakan, anne eli değmiş gibi bir yoğurt yapmak artık zor değil! Sütün sıcaklığını, maya oranını ince ince düşünmenize gerek kalmadan Mutfaksever yoğurt makinesi kullanarak tam kıvamında yoğurtlar hazırlayabilirsiniz. İçeriğini bildiğiniz, sizin elinizden çıkan lezzetli ve faydalı yoğurtları afiyetle tüketebilirsiniz. Haydi o zaman evde yoğurt nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim!

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

  • Yoğurt yapmanın püf noktalarını öğrenerek hazır ürünlere veda edebilirsiniz. Evde yoğurt yapma zahmetli bir iş gibi görülse de yapmaya devam ettikçe kolaylaştığını görebilirsiniz. Kalıp gibi duran, lezzetli ve mis kokulu bir yoğurt için öncelikli olarak güvenilir bir litre süte ihtiyacınız var. Hazırsanız haydi başlayalım!
  • Sütü kaynatmak için bir tencereye alın. Kaynama sırasında mümkünse bir delikli kepçe yardımı ile havalandırarak karıştırın.Bu sayede sütün içindeki su buharlaşarak geriye halis süt kalacaktır. Mayalama sonrasında da sulanma oranı önemli ölçüde düşecektir. Sütünüz kaynarken başında duramayacaksanız kepçeyi içinde bırakırsanız taşmasını engelleyebilirsiniz. 
  • Sütünüz kaynadıktan sonra mayalayacağınız kaplara dökün ve ılınmasını bekleyin. Sütünüz 45-50 derece arasında bir sıcaklığa ulaştığında mayalamaya hazır hale gelmiş demektir. Mutfak dereceniz varsa bu sıcaklığı kolayca ölçebilirsiniz. Eğer yoksa küçük parmağınızı süte daldırıp 5-6 saniye kadar bekleyin. Süre sonuna kadar eliniz dayanıyorsa ideal sıcaklığa ulaşmıştır, dayanmıyorsa biraz daha beklemelisiniz. 
  • Bu aşamada mayayı hazırlama adımına geçebilirsiniz. 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı yoğurt gerekir. 
  • Maya için kullanacağınız yoğurdu bir kaba alarak üzerine ılık süt ilave edin. Çok fazla çırpmadan hafifçe karıştırdıktan sonra bu mayayı sütün içine dökün. En önemli püf noktalarından biri az maya kullanarak daha uzun süre mayalanmaya bırakmaktır. Bu şekilde yaptığınızda yoğurdunuz ekşi değil daha tatlı olur ve raf ömrü uzar. 
  • Yoğurdunuzu güveç kaplarında, emaye tencerelerde, kavanozlarda mayalayabilirsiniz. En az 4-5 saat oda sıcaklığında dinlenen yoğurdu 1 gece de buzdolabında beklettikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Mutfaksever Yoğurt Makinesi ile Yoğurt Yapmak Çok Kolay!

Yoğurt yapmak için uzun uzun zaman ayıramıyorsanız üzülmenize gerek yok! Mutfaksever yoğurt yapma makinesi ile ev yoğurdu zahmetsizce yapabilirsiniz. Koruyucu ve katkı maddesi içermeyen mis kokulu yoğurtları makinelerin yardımı ile kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Yoğurt makinesi nasıl kullanılır?” diye düşünüyorsanız, Pastörize ya da önceden kaynatılmış doğal sütü makinenin küçük kavanozlarına doldurmanız ve düğmesine dokunmanız yeterlidir. Otomatik ısı ayarına sahip olan makineler, sütü ideal sıcaklığa getirip mayalamayı da yapar. Sürekli kontrol etmenize gerek kalmadan her gün taze yoğurt yemenin tadına varabilirsiniz.

 Mutfaksever yoğurt yapma makinesi ile tek seferde 1,5 litre sütü mayalayabilirsiniz. Yarım yağlı süt 6, tam yağlı süt ise 8 saatte yoğurda dönüşür. 7 adet cam kavanozda ister sade isterseniz meyveli yoğurt yapabilirsiniz. Kefir de mayalayabileceğiniz makinenin kavanozlarını yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz.

Makinesinde yoğurt yapmak için 6 bardak süte 1 bardak yoğurt eklemeniz gerekir. Homojen bir hale gelene kadar karıştırın. Bu karışımı makinenin 7 kabına eşit olarak dağıtın ve kapaklarını kapatın. Kapları makinenin haznesine yerleştirip şeffaf kapağını da yerine oturtun. LED göstergeli açma kapama tuşuna bastıktan sonra sütünüzün yağlılık durumuna kadar 6 ile 8 saat bekleyebilirsiniz. Şeffaf kapağı sayesinde yoğurdun durumunu dışarıdan gözlemleyebilirsiniz.

Ek gıdaya başlayan bebekleriniz için her gün taze yoğurt hazırlayabilirsiniz. Mutfaksever yoğurt makinesi ile anne eli değmiş gibi lezzetli yoğurtlar yapmanın keyfine varabilirsiniz.