Kategoriler
Tarif

Balık Tavası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Balık sezonu açılmışken balığınızı nasıl alırsınız? “Tavada!” diyenler için müthiş ipuçlarımız mevcut! Çıtır çıtır balıkların hazırlanmasının en ideal yolu doğru balık tavası seçiminden geçiyor. Peki balık tavası nasıl seçilir, seçilen balık tavası nasıl kullanılır; işte tüm püf noktaları burada! 

Balık tavaları genellikle kapaklı ya da çift taraflı olarak kullanılan, tipik olarak büyük ebatlı mutfak eşyalarıdır. Bu ürünlerin derinliklerinin az ebatlarının ise büyük olması onları tava grubuna sokar. Bu tavalar, başta balıklar olmak üzere birçok ürünün sağlıklı olarak pişirilmesine olanak sağlar. Bu ürün sayesinde balıklar az yağda ancak eşit sıcaklıklarda pişerler. Bu sayede hem kalorisi düşük hem orantılı olarak pişirilmiş lezzetli yemekler elde edilir. 

Bu tavalar, hızlı pişirme olanağı sağlar. Ayrıca maşa gibi malzemelere ihtiyaç duyulmadığı için küçük balıklarda dağılma söz konusu olmamaktadır. Bu tavalar 28, 30, 32, 34 ya da 36 santim boyutlarına sahip olabilirler. Emsan Yeni Fishy Balık Tavası 32 santim boyutuyla kullanıcıların beğenisine sunulur. Fishy balık tavası, çizilmelere karşı dayanıklı bir yüzeye sahiptir. Boyutuyla kalabalık sofralar için oldukça ideal olan ürün sayesinde pişirme esnasında balıklar kolayca çevrilebilir. 4,5 santim derinliğe sahip bu tava, bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilir. 

Balık tavası nasıl kullanılır sorusunun ise basit bir cevabı vardır. Bu tavaların kullanımı sanılanın aksine çok basit ve pratiktir. Hangi tavada hangi balığın pişirilebileceği de merak edilen sorulardan bir diğeridir. Balık tavaları genellikle hamsi, barbun ve sardalye gibi küçük balıklar için kullanılır. Somon ve lüfer gibi büyük balıklar ise genellikle gril tavaları ile pişirilir. Özellikle fileto halindeki balıklar için bu gril tavalar tercih edilmelidir. Bu tip büyük balıklar için Karaca Bio Diamond Master Grill Tava Set tercih edilebilir. 

Balık tavası kullanımı ise oldukça kolaydır. Balıklar tavaya aralarında boşluk olmayacak şekilde dizilmelidir. Bu dizilimin tek kat olması gerektiği unutulmamalıdır. Pişirilen gıdanın cinsine göre tavada 3 ila 5 dakikada bir kez ürünler çevrilmelidir. Bu tavalar balıkların yanı sıra gözleme ve börek için de kullanılabilir. 

Yiyecekleri pişirmeden önce tavanın az bir yağ ile tüm zemine yayılması, çevirirken sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir. Ürünler çevrildiği zaman kapağa koyulur bu sayede pişmiş tarafı üstte kalacaktır. Kapakta kalan ürünler yeniden tavaya aktarılır ve pişirme işlemine devam edilir. Bu ters düz etme işleminin bir kez yapılması yeterli olacaktır. 

Balık Pişirme Tavası Nasıl Olmalı?

Balık pişirme tavalarında birçok özellik bir arada bulunabilir. Önemli olan kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçlarıdır. Tava seçimi bu ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmalıdır. Bu ürünlerin yapımında kullanılan malzemeler, ebatları, kullanım amaçlar, biçimleri gibi özellikleri çok farklılık gösterebilir. 

En iyi balık tavası hangisi sorusunun cevabını kullanıcıların ihtiyaçları belirler. İki kişilik ya da tek kişilik ürünler için ebat olarak daha küçük alternatifler tercih edilebilir. Daha çok insanın katılacağı sofralar için ise büyük çaplara sahip seçenekler tercih edilmelidir. 

Bir başka önemli etken ise pişirme süresi ile alakalıdır. Çelik ve alüminyum ürünler daha kısa pişirme sürelerine sahipken, granit ya da döküm ürünler daha uzun pişirme süreleri ister. Granit ve döküm seçenekler ağır ancak dengeli bir pişirime sahiptir. 

Tava seçimi yapılırken çizilmeyen ürünlerin seçimi önem arz eder. Çizilmeyen tavalar hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önemlidir. Karaca Biogranit Blackgold Tava ve Grill Set çizilmelere karşı ultra dayanıklıdır. Bu sette 28 santim gril tava ve 26 santim tava modeli vardır. Bio granit malzemeden yapılan bu ürünlerin ısıya dayanıklı özel cam kapakları, leke tutmayan dış yüzeyleri ve kolay temizlenen gövdeleri vardır. Bu tavalar muadillerine oranla 7 kata kadar çizilmelere dayanıklıdır. 

Yapışmaz tavalar maksimum zaman ve enerji tasarrufu sağlar. Gril tavalarda balık pişirmek oldukça kolay ve keyiflidir. Sette bulunan standart tava ise kızartma tavası nasıl olmalı sorusunun cevabı niteliğindedir. Derinliğiyle kızartma yapmaya oldukça uygun olan bu tava ile yiyecekler hızlı ve pratik biçimde hazırlanabilir. Balık tavası tercihi yapılırken önem verilmesi gereken bir diğer özellik ise kapağının bulunmasıdır. Kapak ürünlerin ters yüz edilmesi açısından önemlidir. Kilitli kapağa sahip tavalar ise pişirme işlemini iki yönden yaparlar. Bu ürünlerde ısı alttan ve dengeli biçimde verilir. Emsan Yeni Tost Grill bu iki kapaklı seçeneklerden biridir. Ocak üstü tost makinesi olarak kullanılabilen bu ürün, yapışmaz yüzeyiyle çizilmelere karşı da dayanıklıdır. Alüminyum indüksiyon plakaları sayesinde ısı eşit olarak dağıtılır. Çift taraflı tava olarak değerlendirilebilecek bu ürün balık pişirmek için de oldukça pratiktir.

Çift Taraflı Balık Tavası Nasıl Kullanılır?

Balık tavalarının derinliği, krep tavaları gibi olmasa da genellikle daha azdır. Bu tavalar kapaklı olmaları sebebiyle balıkların ters düz edilmesini sağlar ve az yağ ile sağlıklı ürünler ortaya çıkarır. Bazı seçeneklerde kullanışlı kapaklar bulunurken bazı seçenekler ise iki ince tavanın sızdırmaz ve kilitli bir sistemle bir araya gelmesiyle tasarlanır. Yine bu çift iki kapaklı tavaların kilitsiz özelliği bulunan modelleri de vardır. Bu seçeneklere çift taraflı balık tavası adı verilir. 

Çift taraflı balık tavası nasıl kullanılır sorusu birçok kullanıcının kafasında soru işareti oluşturabilir. Özel bir el beceresi gerektiği düşünülse de bu ürünlerin kullanımı çok kolaydır. Özellikle kilitli seçenekler, sızdırma yapmamaları sebebiyle oldukça pratik bir kullanım sunar. Bu seçenekler kızartma esnasında kullanılan yağın etrafa dağılmasını önlediği için sıklıkla tercih edilir. 

Bu ürünleri çift tavalı olanlar ve kapaklı olanlar olarak ikiye ayırmak mümkündür. İki ayrı ürün kategorisi de farklı biçimlerde kullanılır. Çift kapaktan oluşan seçeneklerin her iki yüzü de ocak üzerinde kullanılabilir. Kilitli modelleri az bir yağ ile kullanmak balıkların iyi derecede pişmesi için yeterli olacaktır. 

Kapaklı modellerde ise balıkların alt yüzü ocağın ısısıyla kızarır. Bu sırada ise üst taraf yükselen buhar yoluyla pişecektir. Bu tür tavalar buğulama yöntemi için dahi kullanılabilir. Kapaklı ürünlerde balıklar kapak yardımıyla ters çevrilir ve yeniden tavaya aktarılır. Bu tür tavalarda daha çok, küçük balıklar pişirilir. Balık kızartma tavası nasıl kullanılır sorusuna yanıt verdiğimize göre şimdi bu ürünlerin fiyatlarını mercek altına alabiliriz.

Balık Tavası Fiyatları

Balık tavalarında genellikle küçük balıklar kızartılır. Bu balıklara spatulayla müdahaleye gerek olmadığı için dağılmadan pişebilirler. Bunun yanı sıra bu tavalarda gözleme, köfte, omlet, börek gibi ürünler de hazırlanabilir. Gril tavalarda tavukların yanı sıra balık ürünleri de ızgara şeklinde yapılabilir. Balık pişirme tavası nasıl kullanılır sorusun ardından balık tavası fiyatları ne kadardır sorusuna geçebiliriz. 

Tava fiyatları genel olarak markasına, imalatında kullanılan malzemelere, ebatlarına ve teknik özelliklerine göre farklı fiyatlara sahip olabilir. Çelik ve granit malzemelerden yapılan ürünlerin fiyatları genellikle daha yukarı yönlü olarak seyreder. Fiyat politikasını etkileyen bir diğer husus, tavanın hangi ocakta kullanılabilir olmasıdır. İndüksiyonlu ocaklar ve gazlı ocaklar için üretilen tavalar birbirinden farklıdır. 

Çift kapaklı ve kilit özelliği bulunan tava seçenekleri daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Yine ürünün ebatları da fiyat üzerinde etki eden hususlardan biridir. Genellikle ebat büyüdükçe fiyatlar da yukarı yönlü olarak artar. Tavaların ağırlığı, garanti süresi, mikrodalga kullanımı gibi detaylar da fiyatlar politikası üzerinde etki eden faktörlerdir. 

Balığın yanı sıra onlarca farklı ürünü pişirebileceğiniz Emsan tek tava seçeneklerine ve aradığınız balık tavalarına Karaca’da ulaşabilir, ihtiyacınıza cevap veren ürünü kolayca satın alabilirsiniz.