Kategoriler
Genel

Bıçak Çeşitleri, Hangi Bıçak Ne İçin Kullanılır?

Kusursuz yemekler yapabilmeniz ve mutfaktaki maharetlerinizi ortaya koyabilmeniz için elinizin altında bulunması gereken birtakım eşyalar vardır. Tencere ve tavalar kadar bıçaklar da mutfakların olmazsa olmazıdır. Bıçak çeşitleri keskin ve kullanışlı bir bıçak ile sebze, meyve, et ürünleri gibi her türlü yiyeceği ideal boyutlarda doğrayarak yemeye ve pişirmeye hazır hale getirmek için farklı özelliklerde üretilir. Ergonomik sap tasarımı ve şık görünümü ile mutfağınıza renk katacak bıçak çeşitleri için Karaca’ya göz atabilirsiniz.

Şef Bıçağı

Bıçaklar kullanım amacına göre farklı boyut ve biçimlerde üretilir. Her gıda ürünü farklı yapıdaki bıçaklarla kesilir, doğranır ya da dilimlenir. Hamur işlerinde kullanacağınız bir bıçağı et dilimlerken kullanmanız vakit kaybına yol açabileceği gibi yiyeceğin zarar görmesine de yol açabilir. 

Hem amatör hem de profesyonel aşçıların işini kolaylaştıran şef bıçağı hemen hemen her türlü kesme ve doğrama işleminde size yardımcı olur. Doğru tutma tekniğini öğrendiğinizde şef bıçağı ile kendinizi profesyonel bir aşçı gibi hissedebilirsiniz. 

Karaca Japanese Red şef bıçağı ahşap sapı ve paslanmaz çelik gövdesi ile dikkat çeker. Yüksek kalite Japon çeliğinden üretilen bu bıçaklar mutfağınıza şıklık katar. Karaca Elvis şef bıçağı da kırmızı ve siyahın uyumuna sahip sap tasarımı ve dengeli gövdesi ile mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırır.

Soyma Bıçağı

Sebzeleri pişirmeye hazırlarken kabuklarını soymanız gerekir. Vitamin ve mineral kaybı yaşamamak için soyma işleminde oldukça dikkatli davranmak gerekir. Kabukları incecik soyabilmek için keskin bir soyma bıçağına ihtiyacınız olacaktır. 

Soyma bıçağı çeşitleri diğer bıçak türlerine oranla daha kısa bir sap uzunluğuna sahiptir. Bu sayede avuç içine sabitleyerek sebze ve meyveleri kolayca soyabilirsiniz. Karaca Shen soyma bıçağı rengi ve tasarımı ile mutfaktaki pratik yardımcınız olmaya adaydır.

Fileto Bıçağı

Lezzetli et ve balık yemekleri hazırlarken malzemelerinizi incecik dilimlemek ister misiniz? Kılçığından ustaca ayrılan balıklarla misafirlerinize şölen sofraları hazırlayabilirsiniz. Fileto bıçağı sayesinde incecik şinitzel dilimleri ya da kusursuzca hazırlanmış balık filetoları çıkarabilirsiniz. İnce ve sivri gövdesi, ergonomik tutma sapı ile fileto bıçakları ile profesyonel bir kullanım imkanı elde edebilirsiniz.

Ekmek Bıçağı

Sofraların vazgeçilmezi ekmekleri dilimlerken dikkatli davranmak gerekir. Doğru bir bıçak kullanmadığınız takdirde ekmeklerini dağılıp formunu kaybedebilir. Tırtıklı ekmek bıçağı sayesinde kusursuz dilimler çıkarabilirsiniz. Karaca Nature ekmek bıçağı ile sofralarınızı renklendirebilirsiniz.

Doğrama Bıçağı

Eti derisinden ya da kemiğinden ayırırken, sebze ve meyveleri pişireceğiniz yemeğin özelliklerine uygun boyutlara getirirken doğrama bıçağı kullanmanız gerekir. Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan doğrama bıçakları kolayca bükülmediği için sert malzemelerin doğranması için idealdir. Dilimleme bıçağından daha dar olan bu bıçakla bütün bir tavuğu dakikalar içinde parçalarına ayırabilirsiniz.

Meyve Bıçağı

Küçük boyutlarda tasarlanan meyve bıçağı sebze ve meyveleri kabuklarından ayırıp dilimlemek için oldukça idealdir. Çoğunlukla set halinde sunulan bu bıçaklar günlük yaşamda en sık kullanılan modellerdendir. Meyve bıçağı renkli sap tasarımı ve keskin uçları ile meyvelerin formunu bozmadan kabuklarından ayırmanıza yardımcı olur. Soyacak çeşitlerinden şef bıçaklarına kadar birbirinden kullanışlı ve pratik bıçak çeşitlerine Karaca üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.