Kategoriler
Yaşam Stili

Çatal Bıçakların Sofrada Anlatmak İstediği 5 Gizemli Şey

Yemek yemek ne kadar basit bir eylem gibi görünse de başlı başına bir kültür! Bu kültürü öğrenmek hem yemek yemeyi daha anlamlı bir hâle getiriyor hem de hayatı kolaylaştırıyor. Mesela siz keyifle yemek yiyip sohbet ederken size, çatal bıçağınızın da çenesinin durmadığını söylesek? Onları siz bu zamana kadar duymadıysanız eğer başka birileri duyup her şeyi yanlış anlamış olabilir! Nasıl mı? Bir restoranda yediğiniz yemek damak zevkinize uymadı ve siz de ayıp olmasın diye yemeye devam ettiniz. Peki siz zorlanarak yerken, çatal bıçağınız yemeğin mükemmel olduğunu söylediyse? Ya da yemeği çok beğendiniz ama çatal bıçağınız tam tersini dile getirdiyse! Bununla nasıl başa çıkılır? Bırakın sizin yerinize çatal bıçaklarınız her şeyi rahatlıkla ifade etsin. Çatal bıçakların bu dilini bilen birinin yanında daha rahat olmak için şimdi bu dilin gizemini birlikte çözelim.

  1. Yemeğe başlamak için hiçbir engelim kalmadı!

Siz daha hazır değilken, erkenden servis edilen yemekler eminiz canınızı bugüne kadar çok sıkmıştır. Yemeğe başlamak istediğinizi çatal bıçaklarınıza fısıldayın ve onlar da  doğru iletişimi kurmak için hemen hazırlansın. Çatalınızı ve bıçağınızı tabağınızın yanına koyduğunuzda “yemeğe başlamak için hazırım” anlamına geliyor. Siz elinizden geleni yaptınız şimdi sıra bu dili bilen bir garsonun sizi anlamasını beklemekte!

  1. Biraz ara verip dinlenmek istiyorum!

Yemeği bir çırpıda yiyip bitirmeyi sevmeyenlerdenseniz bu kural tam da size göre. Biraz ara verip sofranın tadını çıkarmak sizin de hakkınız. Tabii ki çatal bıçaklarınızın da! Öyleyse ne yapıyoruz?  Çatal ve bıçağın uçlarını çapraz bir şekilde birbirine dokunduruyoruz. Evet şimdi, bir dahaki servise kendinizi hazır hissedene kadar biraz nefes alabilirsiniz!

  1. “Beklediğim bir yemek var” demek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Bir şey istiyor musunuz? Bir şey alır mıydınız? Başka bir arzunuz var mı? Bu sorulara tek tek “hayır teşekkürler siparişimi verdim, beklediğim bir yemek var” demek ne kadar yorucu değil mi? Çatal ve bıçağınız bu işi de halledecek tabii ki! Bıçağınızı tabağınızın enine doğru uzatın üzerine de çatalınızı dikey bir şekilde koyun. Şimdi herkes derin bir oh çekebilir!

  1. Yemeğin güzelliğini dile getirmek için kelimeler kifayetsiz kalıyor!

Yediğiniz yemeğin mükemmel olduğuna dair söyleyecek bir şey bulamadığınız zaman, onu da çatal bıçağınıza bırakın. Onlar her şeyin en doğrusunu bilir zaten! İkisini de paralel bir şekilde yan yana tabağınızın ortasına koyduğunuz zaman herkesin yüzünde gülücükler açacak! Siz mutlu, çatal bıçağınız mutlu, yemeği yapan daha da mutlu! 🙂

  1. Yok, tabağımı sıyırmayacağım!

Bazen olur ya, yemeğiniz bittiği hâlde boş tabağınız size uzun bir süre eşlik eder. O boş tabak önünüzde durduğu sürece bir türlü rahata kavuşamazsınız. Tabağınızda kalan son kırıntıları bile yemek zorunda hissederseniz. Eee her şeyi yaptınız oyalanmak için. Yani tabağı mı yemeniz lazım illa ki? Tamam sakin olun ve şimdi kahramanınız olan çatal bıçağınıza sığının. Onları yan yana getirip tabağın tam ortasına dikey bir şekilde koyun ve tabağınıza veda edin!