Kategoriler
Yaşam

Çayı Sıcak, Sohbeti Koyu Sevenlere 5 Leziz Çay Demleme Önerisi

5 Leziz çay demleme önerisi

Çay, Asya kültürünün bir içeceği olmakla birlikte ülkemizde yetiştirildiği günden bu güne o kadar çok sevildi ki artık bizim milli içeceğimiz. Bir kafede, evimizde konuklarımızla ya da tek başımıza bile rahatlamak için tükettiğimiz bir içecek artık. Yumuşak tadı ve hafifliği her birimizi ayrı ayrı mutlu etmekte. Peki, hemen her gün demlediğiniz çayı, birkaç püf noktayla çok daha lezzetli hale getirebileceğinizi biliyor musunuz? İşte size leziz bir çay için 5 farklı çay demleme önerisi!

Çay Demlemenin 5 Önemli Püf Noktası:

  1. Kaliteli ve damak tadınıza uygun çayları tercih edin.
  2. Hangi demlikte çay hazırlamayı sevdiğinizi belirleyin.
  3. Çayınızı demlerken kullanacağınız suyun pH değerinin 7 düzeyinde olmasına dikkat edin.
  4. Çayınızı demliğe koyarken, koyduğunuz çay miktarı kadar soğuk su ekleyin. Bu uygulama, çayınızın sıcak su eklenmeden önce yavaş yavaş demini açığa çıkarmasına yardımcı olacak.
  5. Çay suyunu demliğe eklemeden önce demliği ocak üstünde hafifçe kaynatın ve ardından sıcak suyu ekleyin.

Yapımı Kolay Olsa da Lezzeti Ayrıntılarda Saklı

Söylediğimiz gibi hepimiz çayı çok seviyoruz. Sohbetlerimizin konuğu ve davetlerimizin baş tacı ama en güzel çayı demlemek için önerilerimiz henüz bitmedi. Mesela demleme esnasında kireçli su kullanmamaya özen gösterebilirsiniz. Kaynamış su ve  ideal demlikle birlikte sıra ‘çay yaparken kaç kaşık çay atılır?’ sorunu yanıtlamaya. Demlenecek çay miktarı lezzeti açısından gerçekten önemli. Çok fazla çay eklerseniz, bu hem daha demli bir çay elde etmenize hem de tadının acı masına neden olabilir. Bu sebeple çayı eklerken kaç kişilik demlediğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer iki kişilik bir çay demliyorsanız; 1,5 yemek kaşığı çay koymanız yeterli olacaktır. Ardından kısık ateşte demlemeye bırakabilirsiniz. Lezzetli bir çayın sırrını merak ediyorsanız buradan videomuza gidebilir ve tüm püf noktalarıyla leziz çay yapımını keşfedebilirsiniz.

çay nasıl demlenir?

En İyiyi İsteyenler İçin Tek Kural: Sabırlı Olmak

Evet, geldik işte can alıcı noktaya. İyi çay nasıl demlenir? Çayın ocakta bekleme süresi nedir? İyi bir çay demlemek için aile büyüklerimizin, hatta belki çay demlemeye yeni başlayanların dahi bir önerisi olabilir fakat çay demlemekte zamanla profesyonelleşebilirsiniz. Çay demlerken, kesinlik acele etmemelisiniz. Sabırlı davranmalı ve ona içerisindeki muhteşem tadı dışarı çıkarması için izin vermelisiniz. Anılan tüm aşamaları yaptıktan sonra çay ile kaynamış suyu buluşturduğunuzda yapmamız gereken tek şey çayın kısık ateşte demlenmesini beklemektir. Yarım saat içerisinde ise demlenen çayınızı tüketebilirsiniz. Çayın demlenme süresi ne kadardır konusunda dair tüm merak ettiklerinizi bu videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Çayınızın Lezzetini Benzersiz Kılacak Ayrıntılar

Öncelikle çay demlemek için kullandığımız demliğimizi başka bir amaçla kullanmamalı, bitki çayı demlemek için çay demlemediğimiz bir demlik kullanmalıyız. Zira bitki çayları kokusunu bırakma özelliğine sahiptir. Yine de hem bitki hem de normal çay demlemek için bir ürün kullanmak isterseniz cam demlikleri tercih edebilirsiniz. Cam demlikler kolay yıkanabildiği için bitki çaylarının kokusundan çok fazla etkilenmeyecektir.

İşi Çayın Uzmanına Bırakabilirsiniz

Eğer harika bir çay demlemek için püf noktaları önemsiyor, ancak bu işi sizin için hem daha pratik hem de daha leziz hale getirecek  bir yardımcıya ihtiyaç duyuyorsanız, Robotea’yı tercih edebilirsiniz. En ideal çay hazırlama standartlarını gözetmek üzere belirlenmiş teknik özellikleri, şık tasarımı ve Karaca kalitesi ile tercih edebileceğiniz Robotea, mutfağınızda yer alabilecek profesyonel bir uzman, bir asistan!

5 Farklı içecek hazırlama özelliğiyle Hatır Plus Mod 5 in 1 ile şöyle ağzımıza layık enfes bir Meyveli Soğuk Çay ve Çikolatalı Soğuk Kahve Tarifi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.