Kategoriler
Röportaj

Dilan Saylaç ve Nil Kavala, Sofralardaki Floral Detayların Önemini Anlattı

 

Çiçek tasarımının da bir moda ve sanat dalı olduğuna inanan Gaios Flow Ers’in yaratıcıları Dilan Sayraç ve Nil Kavala, bu yeni maceralarını etkileyici bir sofra düzenlemesi eşliğinde anlatıyor.

Son zamanlarda sık sık şehrin yükselen semtlerinden biri olan Arnavutköy’de yepyeni bir mekanın açılış haberini duyuyoruz. Dört ay önce kapılarını açan Gaios Flowers da onlardan biri. Uzun süredir çiçeklerle saç aksesuarı tasarlayan Dilan Sayraç ile Louis Vuitton Türkiye’de PR sorumlusu olarak görev alan Nil Kavala tarafından kurulan bu yeni mekan, tüm dünyada hızla yükselişe geçen Haute Couture çiçekçilik anlayışının son örneklerinden.

-Gaios Flowers’ı açma fikri nasıl ortaya çıktı? Çiçek tutkunuz ne zamana dayanıyor?

Dilan Sayraç: “Hayatımda doğaya dönüşe hep yer veririm. Bu tutkuya beni ulaştıranlar ise her zaman çiçekler oldu. Küçüklüğümde ailemle yaptığımız kısa seyahatlerimizde bile çiçek toplayarak evimize dönerdik. Üç yıldır Gaios Design markasıyla hazırladığım saç aksesuarı tasarımlarımda da çiçeklere yer veriyordum. Canlı çiçeklerle Gaios Design’ı buluşturmak ise hep hayalimdi ve bunun için çiçekleri sadece saç aksesuarlarımda kullanmanın bir adım ötesine geçmem gerekiyordu. Bu da beni çiçekçilikle ilgili daha profesyonel araştırmalara sürükledi. Fikrimi arkadaşım Nil ile paylaştıktan sonra Gaios Flowers’ı kurduk. Yaklaşık dört aydır, hayallerimizi buluşturduğumuz atölyemizde çiçeklerimizi tüm çiçek severlerle buluşturuyoruz.”

Nil Kavala: “Benim çiçek tutkum aslında kurumsal hayattan çok daha öncesine dayanıyor. Çiçekler hep ruhumu beslemiştir. Önceleri bahçemizden topladığım ve vazoya koyduğum çiçeklerden öteye gitmezdi tasarımlarım. Louis Vuitton Türkiye’de PR sorumlusu olarak çalıştığım dönemlerde, çiçekler hep gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin baş kahramanı oluyordu ve işim gereği bu dünyanın içerisindeydim diyebilirim. Bu yola arkadaşım Dilan ile birlikte, bohem tarzda yaptığımız çiçek tasarımlarımızın her evde yer almasını hayal ederek çıktık ve bu yolda mutlu bir şekilde ilerliyoruz.”

-Favori çiçeğiniz hangisi? Aranjmanları yaparken hiç durmadan elinizin gittiği…

“Bu aralar anemonlar favorimiz.”

-“Türkiye’de keşke olsa” dediğiniz bir çiçek var mı?

“Türkiye iklimsel ve jeopolitik olarak çok üretken bir ülke ve ithal birçok çiçek aslında Türkiye’de de yetişebiliyor. İthal satın aldığımız bu çiçekleri yerli üreticilerde de görmek bizi çok mutlu ediyor, bu yüzden ülkemizdeki çiçekleri seviyoruz ve destekliyoruz. Bu elverişli ortamda, ithal etmek durumunda kaldığımız çiçekler ülkemizde yetişse daha mutlu oluruz.”

-Bu sezon özellikle takip edip, mağazanızda bulundurduğunuz çiçekler hangileri?

“Dahlia, ranunculus, papaver, leylak, anemon, şakayık, astomerya ve protea.”

-Çiçek aranjmanları son zamanlarda Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya mecraları sayesinde oldukça ilgi çekmeye başladı. Bu ilgi hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Maddeselleştiğimiz bu düzende insanların doğaya dönüşe ihtiyacı var. Bu hisler fiziksel olarak yaşanamıyor olsa bile bilginin ve paylaşımın çok hızlı olduğu bu dönemde bir çiçek aranjmanının fotoğrafına bakıyor olmak bile ruhu besliyor ve insanı doğaya döndürüp huzur veriyor.”

-Çiçek aranjmanlarının da trendi var mıdır? Varsa, son zamanlarda en çok hangileri öne çıkıyor?

“Çiçek de aslında bir moda diyebiliriz. Aynı zamanda bir sanat. Son dönemlerde birçok çiçek sanatçısı kuru bitki ve canlı çiçeklerin bir arada bulunduğu aranjmanlara çok sık yer vermeye başladı.”

-Bir davetin çiçek aranjmanlarını mı hazırlamak daha keyifli, evler için özel çalışmalar yapmak mı?

“Her ikisinin yeri çok ayrı ve bambaşka. Birden çok insanın bir araya geldiği davetlerde, kişilerin özel günlerine tanıklık eden çiçekler tasarlıyor olmak, çiçeklerin güzelliğini artırıp bizi çok mutlu ettiği gibi; evler için tasarlananlar da o evin gustosunu değiştirip, ortama farklı bir aura katıyor.”

-Eğer fırsatınız olsa hangi davet/insan/mekan için çiçek düzenlemesi yapmak isterdiniz?

“Como Villa D’Este’de yapılacak bir düğünün çiçeklerini tasarlamak tabii ki şahane olurdu!”

Exit mobile version