Kategoriler
Genel

Doğrama Tahtası Nasıl Olmalı? Sağlıklı Doğrama Tahtası

Evlerde ve profesyonel mutfaklarda sık kullanılan belli başlı gereçler vardır. Doğrama tahtaları da bunlardan biridir. Gıda ürünlerini pişirmeye hazırlarken, sunum için çeşitli atıştırmalıkları dilimlemeniz gerektiğinde bu pratik yardımcıları kullanabilirsiniz. Peki, Doğrama Tahtası nasıl olmalı? Doğrama tahtası hangi ağaçtan yapılır ve temizliği nasıl olmalıdır? Bu soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Doğrama (Kesme) Tahtası Nasıl Olmalı?

Doğrama tahtaları gıda ile doğrudan temas eden ürünlerdir. Bu ürünlerin kaliteli malzemelerden üretilmesi son derece önemlidir. Kesme tahtası seçimi doğru yapılmadığında sağlık açısından istenmeyen sonuçlar doğurabilir. 

Doğrama tahtaları silikon, ahşap, cam, plastik, mermer gibi malzemeler kullanılarak üretilir. Doğrama tahtasının nasıl olması gerektiği konusu oldukça merak edilir. 

İdeal bir doğrama tahtasının şu özellikleri taşıması beklenir:

  • Dikkat edilmesi gereken ilk konu doğrama tahtasının gıda ile temasa uygunluğudur.
  • Kolay temizlenebilen ve kir tutmayan bir yapıda olması da olmazsa olmazlardandır.
  • Plastik ürünler yerine doğal ahşaptan, cam, mermer ya da bambudan yapılan ürünleri tercih etmeniz daha doğru olabilir.
  • Çiğ ve pişmiş ürünleri dilimlemek için ayrı kesme tahtaları kullanmak da son derece önemlidir.

Doğrama tahtaları farklı ihtiyaçlara uygun olacak şekilde tasarlanır. Bu yüzden ebat olarak pek çok çeşidi bulunur. Küçük kesme tahtalarını daha çok limon kesmek, turşu ya da sarımsak dilimlemek için kullanabilirsiniz. Meyveleri servise ya da sebzeleri pişirmeye hazırlamak için orta boyutlu doğrama tahtaları ideal bir seçimdir. Profesyonel bir kullanım için de büyük kesme tahtaları daha uygundur.

En Sağlıklı Kesme Tahtası Hangisi?

En sağlıklı kesme tahtası hangisi sorusu ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Bunun cevabı kullanım alışkanlıklarınızla doğru orantılı olsa da malzeme yapısı da etkilidir. 

Plastikten yapılan doğrama tahtaları sağlık açısından çok tavsiye edilmez. Silikon modeller gıda ile temasa daha uygundur. En sağlıklı kesme tahtası çeşitlerinin bambu ve doğal ahşaptan yapılanlar olduğunu söylemek mümkündür.

Kolay temizlenebilir oldukları için cam modeller de avantajlıdır. Mermer modeller son dönemde mutfaklarda geniş bir yer kaplar. Bu ürünler doğru kullanıldığı sürece oldukça sağlıklı modellerdir. Kolay temizlenebilir ve şık bir görünüme sahiptir. 

Ahşap ve mermerin bir arada kullanıldığı Karaca kesme tahtası çeşitleri mutfaklarınızda yer vermek isteyeceğiniz modeller arasında yer alır.

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Mutfaktaki işlerinizi kolaylaştıran ve sunumlarınızı güzelleştirmenize yardımcı olan kesme tahtalarının temizliği merak edilen bir konudur. Kesme tahtası nasıl temizlenir sorusu aklınızı meşgul edebilir. Hem sağlık hem de kullanım ömrü bakımından doğrama tahtalarının temizliğine özen göstermek gerekir. Doğrama tahtası temizliğinde dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle özetleyebiliriz:

  • Doğrama tahtalarının aşırı sıcak ya da soğuk su ile temizlenmemesi gerekir. Ilık su bu işlem için idealdir.
  • Kesme tahtalarını ağır kimyasal içeren ürünlerle yıkamanız tavsiye edilmez. Bunun yerine daha doğal içerikli temizleyicileri tercih edebilirsiniz.
  • Doğrama tahtalarını sadece elde yıkamanız önerilir.
  • Düzenli aralıklarla sirke ile silebilir, ayda bir kez yağlama işlemi yaparak kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.
  • Doğrama tahtanızın üzerinde derin çizikler oluştuğunu görürseniz değiştirme vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz.
  • Bu ürünleri ıslak bırakmamaya, yıkadıktan sonra dik konumda süzülmesi için bırakmaya özen gösterebilirsiniz.

Doğrama Tahtası Hangi Ağaçtan Yapılır?

Ahşap doğrama tahtası hangi ağaçtan yapılır diye merak edebilirsiniz. Bu ürünlerin tasarımında farklı ağaçlar kullanılabilir. Bunların başlıcaları ceviz, doussie, kayın, dişbudaktır. Bazı modeller ise bambu ağacından yapılır. Doğal olarak antibakteriyel bir özellik taşıyan bambu modeller dayanıklı yapıları ile dikkat çeker. Mutfağınıza renk katacak tasarımlara sahip birbirinden şık ve kullanışlı doğrama tahtalarını Karaca’da bulabilirsiniz.