Kategoriler
Genel

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencere nasıl kullanılır? Bu tencereler zamandan kazanmanıza yardımcı olan pratik mutfak gereçleridir. Her ne kadar buhar çıkışı sırasında oluşan ses küçük korkulara neden olsa da ortaya çıkan sonuç herkesi memnun eder. 

Pişmesi en zor gıda ürünleri bile düdüklü tencere sayesinde kısa sürede hazır hale gelir. Kalabalık misafirlere yemek hazırlamanız gerektiğinde ya da işten arta kalan zamanları mutfak yerine ailenizle geçirmek istediğinizde düdüklü tencere kullanımı işinize yarayabilir.

Düdüklü Nasıl Kullanılır

Yoğun buhar çıkışı ve ses düzeyi nedeni ile mesafeli yaklaşılan düdüklü tencereler aslında oldukça pratik gereçlerdir. 

Düdüklü tencere nasıl kullanılır şeklindeki sorularla sıkça karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni karmaşık gibi görünen bir çalışma prensibine sahip olmasıdır. Basınç ve buhar yardımı ile pişirme işlemini kısaltan bu tencerelere eski modellerdeki bazı kullanım hataları sonucu meydana gelen kazalardan dolayı çekimser yaklaşıldığı söylenebilir. Yeni nesil düdüklü tencereler akıllı kapak sistemi ile karşınıza çıkar. Bu ürünlerin kullanımı son derece güvenlidir. Düdüklü tencere nasıl kullanılıyor diye merak ediyorsanız birkaç püf noktasına dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle düdüklü tencereyi kapasitesinden fazla doldurmamanız gerekir. Tencere içindeki sınır çizgisini referans alarak yiyecekleri içine yerleştirebilirsiniz. Bakliyat ürünleri gibi pişerken köpük çıkaran ürünleri yarı oranda doldurmanızda yarar bulunur.

Düdüklü Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Güvenlik valfleri ile güçlendirilen düdüklü tencere kapaklarını açmak için dikkatli davranmak gerekir. Düdüklü tencere nasıl açılır sorusuna verilecek yanıt nettir. Pişirme süresi bitip ocağı kapattıktan sonra tencere içindeki basıncın boşalmasını bekledikten sonra kapağı kolayca açabilirsiniz. 

Ocağın altını kapatır kapatmaz kapağı açmaya çalışmak tehlikeli olabilir. Tencere içindeki basınç nedeni ile küçük patlamalar ve buna bağlı yanıklarla karşılaşmamak için kullanım kılavuzundaki talimatlar doğrultusunda hareket etmek önemlidir. 

Karaca düdüklü tencere çeşitleri akıllı kapak sistemleri sayesinde kolayca açılır. Kelepçeli sistemleri kapağın açılması için kenarında bulunan düğmeye dokunmanız yeterlidir. 

Bu tencereleri dilerseniz set halinde alarak normal tencere olarak da kullanabilirsiniz. Her ocak tipine uygun olan taban yapısı sayesinde Karaca düdüklü tencere çeşitleri mutfaktaki en pratik yardımcınızdır.

Düdüklü Tencere Pişirme Süreleri

  • Düdüklü tencere çalışma prensibi yüksek basınç ve buhara bağlıdır. En zorlu gıda ürünlerini bile kısa sürede yemeye hazır hale getirir. Düdüklü tencere pişirme süreleri şu şekildedir:
  • Bakliyat yemekleri düdüklü tencerelerde çok sık pişirilir. Eğer nohut, kuru fasulye gibi bakliyatları eğer suda beklettiyseniz 25 dakikada, bekletmediyseniz 35 dakikada pişirebilirsiniz.
  • Uzun süre haşlanması gereken gıdalardan biri olan mısır düdüklüde kolayca pişer. Taneli mısırı 15, koçan mısırı 25 dakikada tüketime hazır hale getirebilirsiniz.
  • Tavuklarınız parçalı ise 15 dakikada, bütün ise 25 dakikada pişer.
  • Kırmızı et için pişirme süreleri değişkendir. Etin cinsine göre pişirme süreleri; büyük parçalı dana etinde 30, kuşbaşı ette 25, kemikli parça ette 45, dana dilde 45, biftekte 10 dakikadır.
  • Sebze yemekleri de ortalama 10 ile 20 dakika arasında pişmiş olur.

Düdüklü Tencere Hava Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Düdüklü tencerelerle ilgili bazı sık sorulan sorularla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan biri “Düdüklü tencere hava kaçırıyor ne yapmalıyım?” sorusudur. Bu sorunla karşılaşıyorsanız öncelikle kapağı doğru kapatıp kapatmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Yerine tam oturmayan kapakların kenarlarından buhar çıkışı olacağı için pişirme süresi gecikebilir. 

Kapağın silikon ana contasının kirli olup olmadığına da bakabilirsiniz. Conta yerine oturmadıysa ya da kirli ise buhar kaçırma sorunu yaşanabilir

Bir ihtimal de kademeli basınç ayar ventili ve emniyet valfinin çalışmaması ya da tencerenin hasar görmesidir. Ventilleri kontrol ederek pişirme işlemine devam edebilirsiniz. 

Düdüklü tencerenin gövdesini bulaşık makinesinde temizleyebilirsiniz. Fakat kapak bölümünü elde, az deterjanla ve dikkatli biçimde yıkamanız gerekir. Kullanım talimatlarına uyarak düdüklü tencerenizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

Pratik ve güvenli bir kullanım imkanı sunan düdüklü tencerelere sahip olmak için Karaca’ya göz atabilirsiniz.