Kategoriler
Genel

En sağlıklı tencere ve tava malzemesi hangisi?


Tencere ve tavalar için kullanılabilecek birçok malzeme vardır, ancak her bir malzemenin kendine özgü özellikleri bulunur. Bazı malzemeler sağlığınız için diğerlerinden daha iyidir. Tencere ve tavalar için kullanılan en popüler malzemelerden bazılarına ve bunların sağlık açısından nasıl değerlendirildiğine bir göz atalım.

“En sağlıklı tava ve tencere hangisi?” sorusu esasında kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Dayanıklı ve temizlemesi kolay bir ürün arıyorsanız, paslanmaz çelik veya dökme demir en iyi seçim olabilir. Isıyı iyi ileten bir malzeme istiyorsanız, bakır veya alüminyum en iyi seçim olabilir. Fırında güvenli ve temizlemesi kolay bir alternatif arıyorsanız, cam en iyi seçim olabilir. Peki en sağlıklı tencere tava malzemesi hangisidir?

Sağlıklı Tencere Tava Seçimi Nasıl Yapılmalı?

En sağlıklı tencere tava hangisi bilebilmek için önce nasıl seçim yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Aileniz için en sağlıklı pişirme kaplarını seçmenize yardımcı olacak birkaç ipucu ise kısaca şöyledir:

1. Yapışmaz malzeme kullanılan pişirme kaplarından kaçının. Yapışmaz kaplamalar, ısıtıldıklarında etrafına zararlı kimyasallar salabilir.

2. Paslanmaz çelik, dökme demir veya seramikten yapılmış tencere ve tavaları tercih edin. Bu malzemeler çok daha güvenlidir ve gıdalarınıza kimyasal madde bulaştırmaz.

3. Alüminyum tencere kullanmaktan kaçının. Alüminyum, Alzheimer hastalığı gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilen bir malzemedir. Bu nedenle mümkün olduğunca bu malzemeden kaçınmanız faydalı olur.

4. Tencerenizin iyi yapılmış olduğundan, örneğin yeteri kadar kalaylandığında veya üzerinde çizik olmadığından emin olun. Kötü yapılmış tencere ve tavalar da yemeğinize zararlı kimyasallar bulaştırabilir.

5. Yemeğiniz için doğru boy tencere veya tavayı seçin. Çok küçük bir tencere veya tava kullanmak, yiyeceklerin yapışmasına ve yanmasına neden olarak zararlı içerikler oluşturabilir.

Bu ipuçlarını takip ederek aileniz için en sağlıklı tava ve tencere malzemesini seçebilir ve olası sağlık risklerinden büyük oranda kaçınabilirsiniz.

Teflon Tava

Hangi tava sağlıklı sorusunu yanıtlarken önce hangisinden kaçınmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir. Teflon tavalar, yapışmaz bir malzeme ile kaplanmış bir pişirme kabı türüdür. Pişirmeyi ve temizlemeyi kolaylaştırır. Ancak bu tavalar sağlık açısından bakıldığında tercih edilmemesi gereken seçeneklerdir. Yapışmaz maddenin etrafına zararlı kimyasal salması sayılabilecek nedenlerden biridir.

Bir diğer sebebi ise teflonun çizilmesi sonucunda oluşabilecek risklerdir. Çizilen bölgelerin arasında deterjan gibi zararlı maddeler kalabilir ve bu maddeler de insan vücuduna girerek besin zehirlenmesine neden olabilir. O yüzden en sağlıklı tava dendiğinde teflon tavalardan olabildiğince uzak durulması önerilir.

Çelik Tencereler

En sağlıklı tencere hangisi sorusu için verilebilecek malzeme yanıtlarından biri çeliktir. Çelik, dayanıklı ve temizlemesi kolay olduğu için pişirme gereçleri için popüler bir malzemedir. Ayrıca ısıyı iyi iletir, böylece yemeğiniz eşit şekilde pişer.

Çelik tencere düşünüyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var. İlk olarak, teflondan farklı olarak bu tencerelerde yemek pişirirken yağ veya tereyağı kullanmanız gerekir. İkincisi, ağır olabilirler, bu yüzden kaldırmanız için rahat bir set seçtiğinizden emin olmanız önerilir.

Genel olarak çelik tencereler; dayanıklı, temizlemesi kolay pişirme gereçleri isteyen herkes için güzel bir seçenektir. Yapışmayı önlemek için pişirme esnasında yağ koyduğunuzdan ardından da tencerenizin temizliğini yaptığınızdan emin olduğunuz sürece rahatlıkla kullanabileceğiniz alternatiflerdir.

Döküm Tencere ve Tavalar

Dökme demir, tencere ve tavalar için en popüler malzemelerden biridir. Dolayısıyla en sağlıklı tava hangisi nedir diye merak ettiğinizde cevap olarak rahatlıkla söylenebilir.  Dayanıklıdır, eşit şekilde ısıtır ve indüksiyonlu ocaklar da dâhil olmak üzere çeşitli pişirme yüzeylerinde kullanılabilir. Bununla birlikte, dökme demir biraz bakım gerektirir. 

Paslanmayı ve yapışmayı önlemek için bakımın düzenli olarak yapılması gerekir. Bakımının düzenli yapılması sağlık açısından karşılaşılabilecek risklerin önlenmesi için oldukça önemlidir.

Paslanmaz çelik, tencere ve tavalar için bir başka popüler seçimdir. Reaktif değildir, bu nedenle yemeğinizin tadını etkilemez ve temizlenmesi kolaydır. Paslanmaz çelik tencere ve tavalar tüm pişirme yüzeylerinde kullanılabilir, ancak ısıyı dökme demir kadar iyi iletmezler, bu nedenle indüksiyonlu ocaklar için en iyi seçim olmayabilirler.

En sağlıklı tava malzemelerinden biri olan bakır, tencere ve tavalar için başka bir harika seçimdir. Isıyı çok iyi iletir, bu nedenle indüksiyonlu ocaklar için harikadır. Bakır da reaktif değildir, bu nedenle yemeğinizin tadını etkilemez. Bakırın dezavantajı ise daha yumuşak bir metal olmasıdır. Bu nedenle diğer malzemelerden daha kolay çizilebilir ve ezilebilir. 

Alüminyum, hafif olması ve ısıyı iyi iletmesi nedeniyle tencere ve tavalar için popüler bir seçimdir. Ancak, kolayca çizilebilen ve ezilebilen yumuşak bir metaldir. Alüminyum da reaktif olduğundan yemeğinizin tadını etkileyebilir. Alüminyum tencere ve tavaları kullanmayı seçerseniz, yapışmayı ve tepkimeyi önlemek için yapışmaz bir kaplama kullandığınızdan emin olun. Bununla birlikte en sağlıklı tava materyallerinden biri sayılamayacak alüminyumun zararlarından korunmak için mümkün olduğunca bu seçeneği seçmemek yararlı olacaktır. 

Emaye dökme demir, seramik ve hatta cam dâhil olmak üzere tencere ve tavalar için kullanılabilecek birçok başka malzeme vardır. Sizin için en iyi malzeme, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. 

En sağlıklı tava dendiğinde ihtiyaçlarınız için mümkün olan en iyi ürünü aldığınızdan emin olmak için herhangi bir yeni pişirme kabı satın almadan önce araştırma yaptığınızdan emin olun. Hem sağlık açısından hem de size olan diğer faydalı açısından dilediğiniz malzemeye sahip tencereyi rahatlıkla kullanmanız mümkün olur. 

Cam Tencereler

Cam kaplarla yemek pişirmek, mutfağınıza şıklık katmak için düşünebileceğiniz seçeneklerden biridir. Cam kapların temizliği ve bakımı da oldukça kolaydır. Bu nedenle sağlık açısından da güvenilir materyallerden bir tanesidir. 

Cam kapların kullanımları ve bakımına dair birkaç ipucu ise şöyle sıralanabilir:

  • Cam kaplarınızı yemek pişirmek için kullanırken mutlaka orta dereceli bir ısı kullanın. Çok fazla ısı camın kırılmasına neden olabilir.
  • Sıcak cam kaplara soğuk sıvılar eklerken dikkatli olun. Ani sıcaklık değişiklikleri de camın kırılmasına neden olabilir.
  • Cam kaplarınızı temizlerken mutlaka yumuşak bir bez veya sünger kullanın. Aşındırıcı temizleyiciler camın yüzeyini çizebilir.
  • Uygun bakım ile cam kaplarınız uzun yıllar dayanacaktır.

Seramik Kaplar

Seramik pişirme kapları, yemeklerinizi pişirmek için kullanabileceğiniz bir diğer seçenektir. Yapışmaz yapıdadır ve temizlenmeleri kolaydır. Ayrıca fırın içi kullanımlar için de güvenlidir. Yiyeceklerinizi pişirmek ve kızartmak için bu malzemeden oluşan kapları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temizliğine dikkat ettiğiniz sürece bu kaplar sağlık açısından da güvenilir tercihlerdir.

Emaye Tencere ve Kaplar

Mutfağınıza dayanıklı ve şık bir ürün arıyorsanız, emaye tencere ve mutfak gereçlerinden faydalanabilirsiniz. Emaye, metalle kaynaşmış bir cam türüdür ve çizilmelere, ufalanmaya ve lekelenmeye karşı oldukça dirençlidir. Ayrıca, herhangi bir mutfak dekoruna uyacak şekilde çeşitli renk ve tasarımlarda gelir.

Emaye tencere ve tavalar, ısıyı eşit şekilde dağıttıkları ve yapışmayı önledikleri için yemek pişirmek için de harikadır. İster makarna için su kaynatıyor olun, ister bir sos pişiriyor olun, emaye pişirme kapları işinizi görür. Pişirmeyi bitirdiğinizde, kolay temizlik için tencere ve tavalarınızı bulaşık makinesine atmanız yeterlidir.

Bu nedenle, bir ömür boyu dayanacak yeni pişirme gereçleri arıyorsanız, emaye kapları iyi bir seçenek olacaktır.

Her ne kadar bu malzeme tercih edilebilir olsa da yıpranan ve çizilen emaye kapların kullanılması sağlık açısından sakıncalıdır. Bu tür durumların önlenmesi için özenli bir kullanımın yanında tahta kaşık kullanımı da çizilmeyi önleme açısından doğru olacaktır.

Granit Tencereler

Granit, çok sert ve dayanıklı bir magmatik kaya türüdür. Ayrıca ısıya dayanıklıdır, bu da onu pişirme gereçleri için ideal bir malzeme yapar. Granit kaplar çeşitli boyut ve şekillerde mevcuttur ve çeşitli pişirme görevleri için kullanılabilir.

Granit tava ve tencereler, insan sağlığına uygun görülen yiyecekler ile temas hâlinde iken hiçbir şekilde zararlı değillerdir. Yemekleri hızlı ve lezzetli bir şekilde pişiren, ısıyı eşit bir şekilde dağıtan bu sağlıklı malzeme türü de mutfaklarda rahatlıkla tercih edilebilir.