Kategoriler
Yaşam Stili

Fantastik 3’lü

Sağlıklı yaşam felsefesinin giderek yayıldığı, araştırmaların son on yılda veganizmin yüzde 360 oranında arttığını gösterdiği ve birçoğumuzun kinoa, chia gibi besinleri günlük beslenme rutinine eklediği bugünlerde sürekli yepyeni besinlerle tanışıyoruz. Daha önce varlığını bile bilmediğimiz bu türler, sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz parçaları olarak hayatımıza giriyor. Geçtiğimiz günlerde pazar araştırma kuruluşu Mintel’in yayınladığı 2017 Global Yemek ve İçecek Raporu’na göre sayıları da, gördükleri ilgi de hızla artıyor. Superfood olarak tanımlanan yeni nesil faydalı besinleri siz de bir sonraki alışveriş listenize eklemeye ne dersiniz?

-Maqui Berry

Maqui berry ismine alışsanız iyi olur, zira kendisi 2017’nin en popüler besinlerinden biri olmaya aday. Dünyanın en yüksek miktarda antioksidan içeren süper gıdalarından olan Maqui Berry, göz ve cilt sağlığına oldukça faydalı. Eğer metabolizmanız yavaş çalışıyor ve kilo vermekte zorlanıyorsanız kesinlikle bu meyvenin tadına bakmalısınız çünkü metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kilo vermeye de yardımcı oluyor. En mucizevi etkisine gelecek olursak; zaman hızla geçiyor ve her gün biraz daha yaşlanıyoruz, biliyoruz ancak Maqui meyvesi yiyenler daha geç yaşlanıyor çünkü meyve aynı zamanda hücre yenileme özelliğine sahip.

-Karpuz Çekirdeği

Yazın ferahlamak için sık sık tükettiğimiz karpuzu yerken çekirdeklerinden kurtulmak isteriz. Ancak artık çekirdeklerini biriktirmeye başlasanız iyi edersiniz. Uzmanlara göre karpuzun asıl yararı çekirdeğinde gizli. Bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği günlük protein ihtiyacınızın yüzde 60’ını karşılayabiliyor. Antioksidan özelliği de bulunan karpuz çekirdeği en olumlu etkilerini saç ve cilt üzerinde gösteriyor. Çekirdekler, tamamen vücutla uyumlu protein ve yağlardan oluştuklarından kolayca emilerek saç telini ve cildi besliyorlar. Özellikle salatalarda kullanılması önerilen bu çekirdeklere isterseniz hazırladığınız smoothie tariflerinde de yer verebilirsiniz.

-Yosun

Dünyada bulunan en ilkel canlılardan olan yosunlar yüzyıllardır hem yiyecek hem de ilaç olarak tüketiliyorlar. Yosunların okyanustan aldıkları yüksek miktardaki mineraller insan sağlığı için oldukça yararlı. İçerdiği yoğun lif oranıyla yüksek enerji veren bu bitki, aynı zamanda sindirim sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Son zamanlarda birçok restoranın menüsünde karşımıza çıkmasının yanında, detoks içeceklerinin de olmazsa olmazlarından. Vücutta bölgesel olarak kullanıldığında selülit giderici özelliği olduğu biliniyor. Cilt güzelliği için maske olarak uygulandığından ise muhtemelen zaten haberdarsınız.