Kategoriler
Genel

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? 3 Farklı Yöntem


Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin 90 – 95 derecelik suda demlenmesi ile elde edilen filtre kahveye eminiz birçoğunuz aşina. Son zamanlarda evde daha sık kahve yapmaya meyilliyseniz, kendiniz için bir fincan kahveyi farklı yöntemler ile dakikalar içinde hazırlayabilirsiniz. Üstelik bir kahve tutkunu olarak sade şekilde ya da süt ilave ederek tüketebilirsiniz. Zaman zaman tek başına ya da kruvasan gibi lezzetli yiyecekler ile damak tadınıza uygun hale getirdiğiniz içeceğinizin tadına varabilirsiniz. Ne kadar iyi kahve yapabileceğinizi keşfetmek için size vereceğimiz filtre kahve yöntemlerini deneyebilirsiniz.  Eğer siz de filtre kahve nasıl yapılır ve hazırlama yöntemleri nelerdir diye merak ediyorsanız, sizi şöyle alalım…

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapımı, pratik ve kolay olmakla birlikte keyiflidir. Filtre kahve aslında kahve çekirdeklerinin sıcak su ile buluşturulması ve bir süre demlenmesi ile elde edilen bir içecektir. Pişirilmeden yapılmasıyla diğer kahve çeşitlerinden ayrılan filtre kahve, köpüksüzdür. Bir filtre kahve tutkunu olarak farklı demleme ekipmanlarını ve metotlarını kullanarak kolaylıkla sevdiğiniz içeceğe kavuşabilirsiniz. Peki filtre kahve nasıl yapılır? Bu içecek türü makine ile hazırlanabileceği gibi makinesiz bir şekilde de hazırlanabilir. Temiz, mükemmel ve lezzetli aromalara sahip bir kahve yapmak için eldeki malzemeler önemlidir. En güzel yerlerde içtiğiniz bu lezzeti ev rahatlığında hazırlamak için size hitap eden kahve demleme ekipmanlarını tercih edebilirsiniz. Aradığınız lezzete kavuşmak için elektrikli kahve makineleri, French Press, Hario V60, Chemex ve Syphon (sifon) gibi ekipmanlardan dilediğinizi kullanarak kahve aşkınıza başka bir boyut kazandırabilirsiniz. 

Filtre kahve nasıl yapılır sorusunu biraz açıkladık. Kahve ekipmanı kadar seçtiğiniz kahve de önemli. Eğer yoğun ve dolgun aromalı bir kahve istiyorsanız, meyvemsi aromalara sahip Afrika kahvelerini tercih edebilirsiniz. Hafif asitli ama yumuşak içimli kahveler için Guatemala’yı tercih edebileceğiniz gibi hafif ve yumuşak içimli Brezilya kahvesini de deneyebilirsiniz. Tercihiniz keskin tadı olan ve asiditesi yüksek kahvelerden yanaysa, genellikle turunçgil aromasına sahip Kenya kahvesini tadabilirsiniz. Aradığınız ekipmana ve kahveye ulaştıysanız, gelin filtre kahve nasıl yapılır biraz daha detaylandıralım.

French Press Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

French press filtre kahve yapımı, en pratik ve kolay yöntem olarak öne çıkar. Yıllardır kahve yapımında kullanılan bu yöntem için elektriğe ihtiyacınız olmadığı gibi kağıt bir bir filtre kullanmanıza da gerek yok. Zira bu ekipman cam hazneye ve  süzgeçli bir pistona sahiptir. 1800’lü yıllarda Fransızlar tarafından icat edilen ekipmanın geliştirilmesinde İtalyanların da payı büyük. Geçmişten günümüzde kadar gelen ve hemen hemen herkesin kullandığı French Press ile sevdiğiniz lezzeti yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu şekilde kahvenizin aromasını ve tadını daha net bir şekilde hissedebilirsiniz. Peki French Press filtre kahve nasıl yapılır?

  • French press filtre kahve yapımı için önceliğiniz kahve ekipmanlarını sıcak suyla çalkalamak olsun. Hem French Press’i hem de fincanınızın ısısını bu şekilde ayarladıktan sonra ideal olarak orta derecede öğütülmüş kahve çekirdeklerini kullanabilirsiniz. Öğütme cihazınız varsa kullanacağınız kahveyi kendiniz de öğüterek lezzetli ve taze sonuçlar elde edebilirsiniz. 
  • Kahvenin miktarı kaç fincan kahve yapacağınıza göre değişir ancak bir fincan için 7 gr yani iki tatlı kaşığı kahve kullanabilirsiniz. Sert ve yumuşak içme tercihinize göre ya da fincanınızın büyüklüğüne göre kahve miktarını artırabilirsiniz.
  • French press filtre kahve yapımı için kullandığınız suyu sıcaklığı da önemli bir konu. Hem kahve çekirdeklerinin yanmaması hem de acı bir tat almamak adına çok kaynar su kullanmamalısınız. Bunun için yapmanız gereken tek şey suyunuz kaynadıktan sonra yaklaşık olarak 45 saniye boyunca beklemek. 
  • Suyunuz beklenen sıcaklığa geldiğinde kahvenizi ve suyu French Press içerisinde buluşturabilir ve bir kaşık ile karıştırarak kahvenin suyun içerisinde yayılmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Ardından ekipmanın kapağını kapatabilir ve piston yukarıda olacak şekilde kahvenizi 4 dakika kadar demlenmeye bırakabilirsiniz. French Press filtre kahve yapımı için bu adımları izleyebilir ve lezzetli içeceğinizi afiyetle yudumlayabilirsiniz.

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı çok. French Press yerine size yukarıda bahsettiğimiz ekipmanları da kullanarak lezzetli içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Makinesiz filtre kahve nasıl yapılır merak ediyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç ekipman ve yöntem… 

  1. Hario V60: French Press’e göre zahmetli bir yöntem olsa da V60 ile kahvenizi hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. V60 adını, 60 derecelik koni şeklinde olmasından alır. Bu ekipmanın seramik, cam, metal ve plastik versiyonları da bulunur. Makinesiz filtre kahve nasıl yapılır sorusuna cevap olarak verdiğimiz V60 ile sevdiğiniz lezzeti yapmak için filtre kağıdını ekipmanın üzerine yerleştirebilir ve üzerine kahveyi dökebilirsiniz. Dairesel hareketlerle üzerine su gezdirerek kahvenin filtre kağıdından sürahiye süzülmesini bekleyebilirsiniz. Berrak ve aromatik içeceğin tadına varabilirsiniz.
  2. Chemex: Chemex, makinesiz filtre kahve nasıl yapılır sorusuna verilebilecek başka bir cevaptır. 1941’de Dr Peter Schlumbohm tarafından keşfedilen Chemex, farklı boyutlarda üretilir. Bundan dolayı kahve demlemek için ürününüzde uygun olacak bir filtre kağıt kullanmalısınız. Kağıdı, ekipman üzerine yerleştirebilir ve sıcak suyla ıslatabilirsiniz. Ardından taze öğütülmüş kahvenizi, filtre kağıdının filtre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı çok. French Press yerine size yukarıda bahsettiğimiz ekipmanları da kullanarak lezzetli içeceğinizi hazırlayabilirsiniz. Makinesiz filtre kahve nasıl yapılır merak ediyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç ekipman ve yöntem… 
  3. Ortasına dökebilirsiniz. Suyunuz kaynadıktan sonra bir süre bekleyin ve ardından tüm kahveniz ıslanacak şekilde dökün. 20- 30 saniye kadar bekledikten sonra kaşık ile karıştırın ve kalan suyu aşamalı olarak dökmeye devam edin. Bu şekilde Chemex kahvenizi servise hazır hale getirebilirsiniz.
  4. Kahve filtresi ve ip: Elinizde hiçbir ekipman yoksa ip ve kahve filtresi ile dilediğiniz lezzeti hazırlayabilirsiniz. Bunun için kahvenizi filtrenin içerisinde yerleştirebilirsiniz. Ardından bohça haline getirerek ip ile bağlamalısınız. Hazırladığınız torbayı fincanınızın içerisine koyabilir ve içerisinde su dökerek 4- 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyebilirsiniz.

Makinede Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve tutkunu olarak daha basit bir şekilde içeceğinizi hazırlamak istiyorsanız, tercihinizi filtre kahve makinelerinden yana yapabilirsiniz. Makinede filtre kahve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, öncelikle makinenizin  kullanım kılavuzunu takip etmelisiniz.Karaca Hatır Plus Mod 5 in 1 Kahve Ve Çay Makinesi Rosie Brown, mutfaklarınızın vazgeçilmezi olarak maksimum 5 fincan su alan haznesiyle filtre kahvenizi hazırlamanıza olanak sağlar. Lezzetli içeceğinizi hazırlamak için  her fincan için bir ölçek kahve eklemeniz de yeterli olacaktır. Homend Coffeebreak 5002h Filtre Kahve Makinesi, kahvenizi öğütmenize imkan tanıdığı gibi sesli uyarı sistemi ile kahvenizi istediğiniz şekilde hazırlamanıza yardımcı olur. Cam gövdesi kahvenizin sıcaklığını koruyarak sevdiğiniz içeceklerinizin tadını en iyi şekilde hissetmenizi sağlar. En iyi lezzeti yakalamak için makinenin kullanma kılavuzuna göre hareket etmeniz yeterli.

Sütlü Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Kahveyi yumuşak içmeyi sevenlerdenseniz, sütlü filtre kahveyi deneyebilirsiniz. Peki sütlü filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahvenizi makinede, French Press ya da diğer ekipmanlar ile hazırladıktan sonra üzerine sıcak süt eklemeniz yeterli! Ancak kahvenin aromasının kaybolmaması için çok fazla süt eklememeye özen göstermelisiniz. Dilerseniz sütünüzü köpürterek de süzdüğünüz kahvenin içerisine ekleyebilirsiniz.

Filtre kahve nasıl yapılır sorularını yanıtladık. Siz de kahve tutkunuysanız, Karaca filtre kahve makinesi çeşitlerini inceleyerek sıcacık ve lezzetli kahvelerinizi pratik bir şekilde hazırlayabilir ve her bir yudumda muhteşem kahvelerinizin tadına varabilirsiniz.