Kategoriler
Yaşam

Fırın Yemekleri Yaparken Olmazsa Olmaz 5 Önemli Mutfak Yardımcısı

Fırın yemekleri gerek lezzetleri gerek pişirme teknikleriyle sofraların vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Fırında pişirilen yiyeceklerin tamamı aynı oranda sıcaklığa maruz kaldığı için eşit bir şekilde pişerler. Bu da yemeğin daha lezzetli olmasında rol oynar. Fırın yemeklerindeki en büyük yardımcınızı aşağıdaki ürünler olabilir.

1- Fırın Kabı

Fırın kabı: Çorba ve yarı katı yiyeceklerin içerisinde kendi sularıyla pişmeleri ise lezzeti ikiye katlar. Bunun yanı sıra fırında pişirilen yiyeceklerin besin değerinin tamamına yakını korunur. Dolayısıyla fırında hem lezzetli hem de sağlıklı pek çok yemek yapmak oldukça mümkün!

2- Fırın Tepsisi

Yaptığınız yemeklerin porsiyonuna veya ailedeki kişi sayısına göre fırın tepsi boyutunu seçebilirsiniz. Farklı en, boy ve uzunluklara sahip olan bu tepsiler aynı zamanda tasarım farklılıklarına da sahip. Isıya dayanıklı kaliteli porselenden tasarlanmış fırın tepsilerinin ve kapların farklı renkleri de mevcut. Mutfağınızın genel dekorasyonuna ve renklere göre dilediğin fırın tepsisini tercih edebilirsiniz.

Fırın Tepsisi: Fırın yemeklerinin tarifi kadar bu yemeklerin nasıl pişirildiği de oldukça önemli. Tam bu noktada devreye girecek ve sofralarda harikalar yaratmanız için size yardımcı olacak mutfak araçları en büyük destekçiniz! Bunlar arasında yer alan fırın tepsisi yemeklerin istediğin gibi pişmesinde rol oynar.

3- Nihale

Nihale sunum öncesinde size kolaylık sağlar. Seçtiğiniz nihalenin boyutunun fırın tepsisi veya kabıyla uyumlu olmasına özen göstermeniz de işinizi kolaylaştıran etkenlerden birisidir. Sıra dışı tasarımlardan hoşlanıyorsanız Crick Crack nihale çeşitlerine göz atabilirsiniz.

4- Fırın Eldiveni

Fırın eldiveni ile ellerin yanmadan yemeğinizi tam zamanında fırından alabilir ardından servis yapmak üzere nihaleye koyabilirsiniz.

5- Spatula, Çatal ve Kaşık

Yaptığınız yemeğe göre seçeceğiniz spatula, çatal veya kaşıklarla da servisi tamamlayabilirsiniz.

Fırın Yemeği Yapmanın Pratik Yolu

Sıcak ve lezzetli yemeklerin sıcak sohbetlerle buluştuğu sofralar pek çok kişi için önemli bir yere sahip. Çorbadan tatlıya, etten bakliyata pek çok yiyecek sofraları süsler. Besleyiciliği ve lezzetiyle ön plana çıkan fırın yemeklerinin yeri ise birçok kişi için ayrı.

Kısa zamanda lezzetli fırın yemeklerini ortaya çıkarmak ise özellikle kalabalık sofralar için oldukça önemli. Fırında pratik yemek yapmak gerekli ekipman ve yöntemlerle sandığınızdan daha kolay! Fırında yemek pişirmenin püf noktaları şöyledir;

  • Sıcaklığı doğru ayarlamak
  • Doğru baharat kullanmak
  • Ek malzemeler eklemek
  • Ön ısıtma yapmak
  • Alüminyum folyo kullanmak
Image

Fırında Yemek Pişirmenin Püf Noktalarındaki Detaylar

Sıcaklığın ayarlanması ve baharat kullanımı gibi detaylar ise pişirilecek olan yiyeceğin türüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin et için önce yüksek sıcaklık ardından düşük sıcaklığın ayarlanması etin daha lezzetli pişmesini sağlar. Dolayısıyla yiyecek ve pişirme tekniğinin uyum sağlaması lezzetli sofraların altın anahtarı!

Lezzetli Fırın Yemeği Yaparken Kendinizi Şef Gibi Hissedin 

Fırın yemekleri denildiğinde akla gelen balık, et ve sebze yemekleri sofraların vazgeçilmez ana yemekleri arasında. Besleyicilik özelliğini kaybetmeyen fırın yemekleri lezzetli sofraların da olmazsa olmazlarından! Lezzetli yemekler yapmanda size yardımcı olacak farklı boyutlardaki fırın kabı seçimi ise harikalar yaratmanız için en büyük destekçiniz. Ana yemek ve ara sıcakların yanı sıra tatlı yapımında da fırın tercihi oldukça lezzetli sonuçlar doğurabilir. Her zaman kolay ve pratik bir atıştırmalık olan kek, çay ve kahveyle keyifleri sohbetlerin vazgeçilmezi! Cevizli, fındıklı veya kakaolu yapabileceğiniz farklı tarifleri kek kalıbı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Kelepçeli kek kalıbı tercihinde bulunabileceğiniz gibi döküm granit kek kalıplarını da tercih edebilirsiniz. İki parça veya tek parça halinde olan kelepçeli kek kalıpları, farklı renk seçenekleriyle aynı zamanda mutfak dekorasyonunuza da eşlik ediyor! Kek kalıplarında tek model tercih edebileceğiniz gibi dilerseniz 3 parça halindeki alüminyum kek kalıplarını da seçebilirsiniz. Bu kek kalıpları içerisinde yer alan baton kalıp ile dilerseniz farklı kek tariflerini deneyebilirsiniz!