Kategoriler
Genel

Fritöz Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yiyeceklerin çeşit çeşit pişirme yöntemleri bulunur. Bu pişirme yöntemlerine göre farklı lezzetler alan yiyecekler için birçok pişirme aleti de mevcuttur. Farklı damak zevklerine hitap eden ve yiyeceklerin en güzel halinin oluşmasını sağlayan pişiriciler sayesinde mutfakta geçirdiğiniz zaman kısalır ve yaptığınız yemekler daha lezzetli olur. Vakit tasarrufu yapmanızı ve yiyeceğinizi en doğru şekilde pişirmenizi sağlayan mutfak aletleri arasında fritözler bulunur.

Özellikle çeyiz alışverişi yapan ve yeni ev kuran insanların araştırıp satın almak istediği ürünlerin başında gelen ve oldukça kullanışlı olan ve patates kızartma makinesi olarak da bilinen fritözlerin birçok farklı işlevi ve çeşidi bulunur. Siz de mutfak eşyası alışverişi yapıyorsanız ya da fritöz ne işe yarar sorusunu merak ediyorsanız, pişirme aşamalarında size büyük fayda sağlayacak bu ürüne mutlaka mutfağınızda yer vermelisiniz. 

Fritöz Nedir?

Reklamlarda ya da arkadaşlarınızla sohbet esnasında bahsi geçen fritözleri merak edip fritöz ne demek diye araştırıyor olabilirsiniz. Fritöz nedir sorusunun cevabı, bir çeşit kızartma makinesi olarak görev yapan mutfak aletidir. Yağlı ve yağsız pişirme özelliğine sahip çeşitleri sayesinde birçok farklı ürünü zahmetsizce hazırlayabilirsiniz.

Fritözde neler pişirilir sorusunun birçok cevabı bulunur. Patates başta olmak üzere çeşitli sebzeler, börekler, kırmızı et ürünleri, tavuk eti çeşitleri ve deniz mahsülleri fritözde pişirilebilir. Birçok farklı ürün grubunu pişirebilmesi sayesinde çok çeşitli yemekler hazırlayabilmenizi sağlayan bu ürünü neredeyse tüm lezzetler için kullanabilirsiniz. Bu ürünleri dilerseniz ayrı ayrı, dilerseniz de sebze ve deniz ürünleri, et ve tavuk ürünleri gibi farklı malzemeleri bir araya getirerek de pişirebilir, bu sayede çeşitlilik yaratabilirsiniz. Farklı pişirme sistemlerine sahip cihazları araştırarak isteklerinize en uygun ve size kullanışlı gelecek ürünü keşfedebilirsiniz.

Fritöz Nasıl Kullanılır?

Fritöz araştırması yaparken farklı ürünlere sahip olan çeşitleri incelemek kafanızı karıştırmış olabilir. Bu noktada fritöz nasıl kullanılır sorunusu merak ediyor olabilirsiniz Fritöz kullanımı, ürünün özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Temel olarak iki çeşit fritöz bulunur. Bunlardan ilki yağ kullanılarak pişirme yapan ürünlerdir. Diğer grup ise airfryer olarak geçen yağsız kullanım sağlayan çeşitlerdir. Her iki ürün grubu da geniş bir iç ürün haznesine ve çeşitli program ayarlarına sahiptir. Ürünün özelliklerine göre ihtiyacınız olan yağ miktarını pişirmek istediğiniz yiyeceklerle birleştirerek hazneye alın. Bu noktada seçeceğiniz ürünün hazne kapasitesi önemlidir. Haznenin kapasitesi yağlı kızartmalar için kullanacağınız yağ miktarını ve yağsız pişireceğiniz ürünlerin miktarını doğrudan etkiler.

 Sebze, et, balık, patates ya da tavuk gibi farklı yiyecekler için oluşturulan program ayarlarını seçerek kızartma sıcaklığını ayarlayın. pişirme işlemini başlatabilirsiniz. Eğer program ayarı yoksa, ürün üzerinde yer alan hangi yiyeceğin kaç dakika pişmesi gerektiğini gösteren zaman çizelgesini takip ederek yiyecekleri uygun sürede pişirebilirsiniz. Yağsız fritöz özelliğine sahip olan ürünler için yağ eklemenize gerek yoktur. Eğer aletiniz zamanlayıcı özelliğine sahipse zamanlayıcı kurarak, değilse ara ara kontrol ederek pişirme sürecini takip edebilirsiniz.

Fritöz Nasıl Temizlenir?

Yağ ile pişirilen yemeklerden sonra artık olarak oluşan ve gözden kaçırılan yağlar, zaman içinde birikerek kanserojen bir etki yaratabilir ve sağlıksız bir pişirme ortamına sebep olur. Bu nedenle, fritöz makinesi düzenli olarak temizlenmelidir. Pişirme haznesi çıkarılabilen ve bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olan ürünler, bu noktada işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Eğer ürün hazneniz makinede yıkanmaya uygun değilse, pişirme işleminden sonra içi boşalan hazneye pişirdiğiniz ürün miktarı kadar su ekleyip suyu kaynatın. Yavaşça ısınıp kaynayan su, atık yağları yumuşatır. Suyu boşalttıktan sonra yağ çözücü ve bulaşık deterjanı kullanarak ürünü temizliğini yapıp durulayabilirsiniz. Sirke, karbonat ve limon karışımı da çıkmayan yağlar ve daha etkili bir temizlik için deneyebilirsiniz.