Kategoriler
Genel

Granit Tencere Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Granit tencere alırken nelere dikkat etmeli? Hepimizin merak ettiği, satın alırken dikkat ettiği bir konudur. Evde en çok vakit geçirilen alanların başında mutfaklar gelir. Birbirinden güzel yemeklerin, lezzetli atıştırmalıkların hazırlandığı mutfaklarda kullanılan araç gereçlerin kaliteli olması son derece önemlidir. 

Pişireceğiniz yemeğe uygun bir tencere ya da tava kullanarak lezzetini garanti altına alabilirsiniz. En sık tercih edilen modellerin başında granit tencere çeşitleri gelir. Isıyı eşit dağıtan, yanmaz ve yapışmaz özellikteki bu ürünler kullanım kolaylığı sağlar. 

Granit tencerelerin iç yüzeyi teflon modeller gibi kaygan ve yapışmaz özelliktedir. Fakat granit tencereler teflonlar gibi kimyasal bir madde ile kaplı değildir. Bu sayede yemeklerinizi daha sağlıklı koşullar altında hazırlamanıza olanak tanır. 

Granit tencerelerinizde yemek pişirirken metal kaşık kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bulaşık makinesinde yıkanabiliyor olması da büyük avantaj sağlar. Tasarım olarak da son derece şık alternatifleri bulunan granit tencere fiyatları bütçe dostudur.

Granit Tencere Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemeğinizi nasıl ve hangi şartlar altında pişirdiğiniz son derece önemlidir. Gıda ürünleri ile doğrudan teması bulunan araç gereçlerin sağlığa zararı bulunmayan malzemelerden üretilmesi son derece önemlidir. 

Tencere seçiminiz yemeklerinizi doğrudan etkileyen önemli bir kriterdir. Her yemeği tam kıvamında pişiren, sağlıklı bir tencere seti alarak mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Granit tencere modelleri sağlığa dost ve dayanıklı yapısı nedeniyle oldukça kullanışlıdır. 

Yanmaz ve yapışmaz bir yüzeye sahip olduğu için yemeklerinizin lezzetini ve kıvamını korur. Granit tencere seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç küçük püf noktası bulunur. Bunları şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Granit doğası gereği ağır bir malzemedir. Bu nedenle alacağınız tencerenin ağırlığına dikkat etmeniz gerekir. Eline aldığınız tencere olması gerekenden hafifse büyük ihtimalle gerçek granit malzemeden yapılmamıştır. Döküm tencereler kadar ağır olmasa da bir teflon tencere kadar hafif olması da beklenmez.
  • Tencerenin rengi de malzemesi hakkında size fikir verebilir. Gri, antrasit ve kahverengi gibi koyu tonlardaki tencereler hammaddenin doğruluğuna işaret edebilir. Bunun bir avantajı da kullanım koşulları nedeniyle renk solmalarının yaşanmamasıdır.
  • Granit tencere seçiminde kulp yapısına da dikkat edebilirsiniz. Yüksek ısıya dayanıklılık gösterebilecek kulplar uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunar. Sağlam bir bağlantıya sahip olmayan kulplar kısa sürede yerinden oynayabilir ve istenmeyen kazalara yol açabilir. Karaca Silver ve Avanos serisi granit tencereler hem şık tasarımları hem de kaliteli yapıları sayesinde mutfaklarınızın vazgeçilmezleri arasına girebilir.
  • Granit tencerelerin yüzeyi düz renkli bir görünüme sahip değildir. Küçük noktacıklarla kaplı olan yüzeyi tencere seçiminde dikkat edebileceğiniz bir kriter olarak karşınıza çıkar.

Granit Tencere Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı ve pratik bir yemek pişirme gereci olan granit tencereler yemeklerinizin lezzetini yüksek oranda korur. Ailenize ve misafirlerinize keyif dolu sofralar hazırlamak için şık bir granit tencere seti kullanabilirsiniz. Doğal kaynaklardan elde edilen bir hammadde ile üretildikleri için yemekleriniz kimyasal maddelerle temas etmek zorunda kalmaz. Yüksek ısıya dayanıklı bir yapısı vardır ve yiyecekleriniz tencerenin yüzeyine yapışmaz. 

Et, sebze ve kurubaklagil yemeklerini granit tencereler sayesinde kolayca pişirebilirsiniz. Granit tencerelerin temizliği de son derece kolaydır. Bu ürünleri ister elde isterseniz de bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Elde yıkama sırasında ağır kimyasallar ve sert süngerler kullanmamanız tavsiye edilir. Her ne kadar çizilmez bir yüzeye sahip olsalar da sert süngerler zaman içinde tencerenize zarar verebilir. 

Tencerenizi yıkadıktan sonra süzülmesini bekleyip kurulayarak yerine kaldırabilirsiniz. Üzerinde su izi kalmaması için kurulama işlemini atlamamanız gerekir. Bulaşık makinesinde de pratik biçimde yıkanan granit tencere modellerini keyifle kullanabilirsiniz.