Kategoriler
Yaşam

Güne Hızlı Başlamak İsteyenlerin Olmazsa Olmazı: Espresso

Bir fincan espresso, sabahları zinde uyanmanın ve güne motive olmanın en pratik yolunu sizlere sunar. Bu içeceği diğer kahvelerden ayıran en büyük özellik, çekirdeklerinin daha ince öğütülmesi ve yüksek basınçlı sıcak su ile yoğun bir demleme işleminden geçmesidir. Bu sayede açığa çıkan kafein, enerji verir

Sert bir kahve çeşidi olan Espresso, tüm dünyada sevilerek tüketilmekte. Basınç gücü yardımıyla yapılan kahve, demleme yöntemi ile lezzetli bir kahve tadı sunmakta. Mutfağınızda kullanabileceğiz  espresso makinesi ile kahvenizi hızlı, pratik ve tam olması gerektiği şekilde hazırlayabilirsiniz. Portatif Espresso makinesi evde, ofiste, iş yerinde ve daha pek çok yerde kullanıma uygundur. Taşınabilir yapısıyla her yerde kahve tüketimini olanaklı kılar. Farklı güç derecesine, hazne genişliğine ve basınç özelliklerine sahip makineleri değerlendirerek, sıcak içeceklerinizi pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Birbirinden Lezzetli Kahveler

Espresso Arabica ve Robusta kahve çekirdekleriyle hazırlanır. Ancak Robusta daha sert bir aromaya sahiptir. Ayrıca asit ve kafein oranı da Arabica’ya göre daha yüksektir. Arabica’nın hem tadı daha yumuşak hem de daha lezzetlidir. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı yüksekliklerde yetişmiş kahve ağacından elde edilen Arabica kahve çekirdeklerine Jamaica, Costa Rica, Colombia kahvesi adı verilir. Her birinin özelliği birbirinden farklıdır. Örneğin Jamaica ile demlediğiniz espresso damağınızda narenciye aromasını hissettirir. Colombia ise kakao alt tonlarına sahiptir. Kahvelerin içinde herhangi bir ekstra aroma olmaz. Hissettirdiği tatlar, damakta bıraktığı tadı ifade eder. Espresso makineleri ile damak tadınıza uygun olan herhangi bir kahve çekirdeğini seçerek istediğiniz lezzeti elde edebilirsiniz.

Espresso Makinesinin Avantajları

Espresso makinesi ev tipi modelleriyle, mutfakta pratik kullanım sağlar. Yapımıyla kullanıcıları zorlayan kahve çeşidini, makine aracılığıyla pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Zengin aroması ve yüksek kafein miktarı ile güne başlarken kendinizi enerjik ve dinç hissedebilirsiniz. Özellikle sabahları uyandığınız zaman uykunuzu açma konusunda sorun yaşıyorsanız, espressoyu mutlaka denemelisiniz.

Espresso makineleri, farklı tasarım özellikleri ve tercihe uygun renkleriyle mutfağınıza uyum sağlar. Sudaki kireçten dolayı makinenin çalışma sistemi etkilenebilir. Aynı zamanda kireç, kahvenin lezzetli olmasını da engelleyebilir. Makinelerdeki kireç çözme özelliği sayesinde güne başlarken içtiğiniz kahve tam istediğiniz lezzette olur. İhtiyacınız olan her yerde kolaylık sağlayan profesyonel espresso makinesi, acemi kullanıcılara da hitap eder. Çıkarılabilir su haznesi ve sıcak su fonksiyonları ile espressonun yanı sıra diğer espresso bazlı içecekleri de hazırlamanıza yardımcı olur. Güne başlarken bu makinelerle kendinize güzel bir latte hazırlayabilirsiniz.

Güne Başlarken Zaman Kazanın

Image

Sabah uyandığınız zaman hele de vaktiniz kısıtlıysa ve işe yetişecekseniz, zamanla yarışırsınız. Bu gibi durumlarda espresso makinesi, imdadınıza koşar. Güne enerjik başlamanıza yardım eden bu içeceği dakikalar içinde hazırlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kullanışlı tasarım, temizlikte de kolaylık sağlar. Espresso makinesi temizliği portatif hazneler sayesinde kolaylaşır. Makine kullanımı konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız, kullanım talimatlarını dikkatli bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Cihazlarda yer alan güç derecesi, kahve yapma sürecinde belirleyici olur. Aynı zamanda kahvenin aromasının ayarlanması için güç derecesinin doğru basıncı uygulayacak nitelikte olması gerekir. Doğru güç ile çalışan ve dakikalar içerisinde kahve hazırlamayı olanaklı kılan modelleri inceleyerek tercihte bulunabilirsiniz.

Espresso Makinesi Nasıl Kullanılır?

Espresso makinesi kullanımı son derece pratiktir. Farklı kahveleri de hazırlayabileceğiniz makineler, kapsül haznesi ve güç derecesi gibi pek çok özellikleriyle birbirinden ayrılır. Kapsüllü espresso makinesi modelleri, kahve kapsülleri ile çalışır. Modüler su haznesi, kullanılmış kapsül haznesi kapasitesi ve güç derecesi gibi pek çok özelliği bir arada değerlendirerek ideal bir makine tercihinde bulunabilirsiniz. Espresso makinesi otomatik çalışan modellerde çekirdek veya öğütülmüş kahve kullanılabilir. Bu makineler tek bir düğme ile basınç sistemini devreye sokar. Tek dokunuşlu süt sistemine ve fincan içi köpürtme özelliğine sahip makineler, pek çok sıcak içeceği yapma olanağı sağlar. Bu ürünlerle cappuccino, flat white, latte, macchiato ve daha pek çok içeceği kısa süre içerisinde hazırlayabilirsiniz. Yeni teknoloji ürünlerinden olan bu makinelerde kahvenizi hazırlarken badem veya soya sütü gibi farklı alternatifleri kullanabilirsiniz. Süt köpürtücüsü bulunan bazı modelleri, sütlü köpüklü kahveler hazırlamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Image

Espresso Makinesi Nasıl Temizlenir?

Espresso makinesi aparatlarının bazıları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Doğru temizleme talimatları için ürünün kutusunda yer alan adımları izlemeniz gerekir. Bu adımlar makineyi uzun süre kullanmanıza yardımcı olur. Mutfak dekorasyonuna uyum sağlayan bu ürünleri evinizde, ofisinizde ve daha pek çok ortamda kullanabilirsiniz. Güne enerjik ve dinç başlamak için damak tadınıza uygun olan kahveleri makine içerisinde hazırlayabilirsiniz. Sevdiklerinize ikramda bulunarak sohbetinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.