Kategoriler
Dekorasyon

Halı Çeşitleri Nelerdir?

Halılar, evin dekorasyonunda son dokunuşu yapmanıza yardımcı olan ürünlerdir. Halı çeşitlerinin zengin bir yelpazede olması, bu ürünler içerisinde herkesin kendi zevkine uygun bir model bulması konusunda kişilere yardımcı olur. Halılar farklı boyut seçeneklerinin yanı sıra materyal çeşitliliği açısından da oldukça kapsamlıdır. Eviniz için uygun bir halı seçerken, dekorasyona uygun bir tasarım olması ile birlikte materyal özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. 

Sizler için hazırladığımız halı modelleri ve bu modellere dair detaylı bilgiler içeren yazımıza göz atabilirsiniz. Görsel ve materyal açısından zevkinize ve ev dekorasyonuna uygun dikdörtgen, kare ya da yuvarlak halı modelinin Karaca uygulaması içerisinde yer alan Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile evinizde nasıl duracağını birebir görebilirsiniz. 

Kullanım Alanına Göre Halı Çeşitleri

Halıların balkon, koridor, mutfak, yatak odası ve salon gibi evin tüm alanlarına uygun model seçenekleri bulunur. Klasik halı modelleri genellikle salon ya da yatak odalarında tercih edilirken, yolluklar ise koridor ve hollerde sıkça yer alır. Salon halıları genellikle büyük boyutludur, mutfak halıları ise ince bir dokuda ve orta boyutlardadır. Yıkanabilir özellikte olan yuvarlak halı modelleri genellikle mutfak, çocuk odası ve banyolarda sıkça tercih edilir. Mutfak için tasarlanan halılar lekelere karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Çocuk halılarında ise leke dayanıklılığının yanı sıra antialerjen özelliklere de yer verilir.

Stillerine Göre Halı Çeşitleri

Halılar klasik, modern ve etnik gibi birçok farklı tasarım anlayışına hitap edecek şekilde tasarlanır. Örneğin salonunuz tamamiyle modern şekilde dekore edildiyse, post görünümlü ve tek renkli bir shaggy halı ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Klasik tarz bir ipek halı ile salonunuza asil bir duruş kazandırabilirsiniz. Minimal dekore edilen bir odaya etnik desenlere yer verilen el dokuması halılar ile hareket katabilirsiniz.

Dokuma Türüne Halı Çeşitleri

Bukle halılar düz, desenli, baskı ve scroll gibi farklı alt kategorilere ayrılır. Dayanıklı yapılarından dolayı mutfak ya da yolluk halı seçimlerinde bukle halıları tercih edebilirsiniz. Shaggy, peluş ve 3D halılar tufting kategorisi içerisinde yer alır. Rölyef ise dokulu ve tek rengin birçok tonunu barındıran halılardır.

Motiflerine Göre Halı Çeşitleri

Halı desenleri etnik ya da modern gibi farklı dekorasyon anlayışlarından ilham alınarak tasarlanır. Motifler genellikle etnik ve klasik halılarda yer alır. Etnik halılar, kültürel miraslardan esinlenen motifleri içerirken, klasiklerde damask veya çiçek motifleri yer alır. Modern halılarda motif yerine geometrik formlarla bir kompozisyon oluşturulur.

Kullanılan Malzemelerine Göre Halı Çeşitleri

Halılarda yün, polyamid, polipropilen ve yumuşak naylon gibi iplik türleri kullanılır. Ekolojik halılarda bambu gibi materyaller ve doğal lifler yer alır. Ekolojik halı çocuk ve bebek odaları için uygundur. Naylon halılar aşınmalara karşı dirençlidir ve nem emiciliği azdır. Yumuşak naylonlar görünüm ve doku olarak yüne benzer. Polipropilen ise hafifliği, nem ve güneşe karşı dayanıklılığı ile yazlık halılarda ana materyallerden biridir.

Dokusuna Göre Halı Çeşitleri

Halının dokusunu belirleyen ipliğin kesikli olup olmadığıdır. Kesim yapılmayan halılar daha düz, kesimli iplikler ise dokulu halılarda yer alır.

Boyut ve Şekillerine Göre Halı Çeşitleri

Halılar yuvarlak, kare, ya da dikdörtgendir. Büyük ya da küçük halı fark etmeksizin, modelin boyutlarının oda boyutu ile orantılı olması gerekir.

Temizleme Türüne Göre Halı Çeşitleri

İplikte kullanılan malzemeler halının ömrüne ve temizlik türüne doğrudan etki eden bir faktördür. Jüt halılar bitkisel malzemeler içerdiği için kimyasallardan uzak tutulmalıdır.

Yıkanabilir halılar çamaşır makinesinde yıkanmaya uygundur.