Kategoriler
Dekorasyon Yaşam

Halı Ölçüsü Nasıl Alınır? Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halılar, ev dekorasyonunu tamamlayıcı nitelikte olan ürünlerdir. Kullanılacağı odanın dekorasyonuna uygun bir seçim yapıldığı takdirde, odanın tüm görünümünde tek parça ile büyük bir etki yaratabilirsiniz. Bilinenin aksine halı ölçüsü almak oldukça basittir. Halı ölçülerinde yatak odası, mutfak, koridor ve banyo gibi evin farklı odaları için çeşitlilikler bulunur.

Birçok kişi, halı ölçüsü nasıl alınır sorusunun yanıtını merak eder. Halılar metrekare bazında ölçülere ayrılır. Halının en ve boyunu ölçtükten sonra bu birimleri çarpmak, halı metrekaresi nasıl hesaplanır sorusuna yanıt niteliğindedir. Halı alışverişlerinde satın alacağınız modelin odada nasıl görüneceğini anlık olarak görebilmek mümkün değildir.

Karaca uygulamasında yer alan Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile beğendiğiniz halı modelini odanıza üç boyutlu bir şekilde yansıtabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız halı ölçüleri nedir, hangi odada hangi boy halı kullanılır gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Alacağınız Halının Ölçüsünü Neye Göre Belirlemelisiniz?

Evinizin herhangi bir bölümü için seçeceğiniz halıda ilk olarak odanın boyutlarını belirlemeniz gerekir. Her oda ya da ev bölümü için farklı halı ebatları bulunur. Örneğin 6 metrekare halı ölçüleri 200×300 cm, 190×280 cm, 190×290 cm ve 180×280 cm değerlerindedir. 6 metrekare halılar büyük boyutlarından dolayı salon ve oturma odaları için uygundur.

Halılar, özellikle salon ve oturma odalarının olmazsa olmaz dekorasyon ürünlerinden biridir. Salon halısı nasıl olmalı sorusuna yönelik birçok farklı cevap bulunur. Halıyı salon içerisinde dilerseniz koltuklardan birkaç cm uzaklıkta orta sehpa altına, dilerseniz de belirli bir bölümü koltukların alt kısmında kalacak şekilde yerleştirebilirsiniz.

Dar uzun koridora nasıl halı seçeceğinizi bilmiyorsanız, koridorunuzun en ve boy genişliğini ölçerek koridor boyutlarından birkaç santimetre daha küçük ebatlardaki bir yolluk kullanabilirsiniz. Dar koridorlarda kullanılan halılar, koridor enini tamamen kapatmamalıdır. Yolluğun koridor eninde sağ ve soldan yaklaşık birkaç parmak boyutunda boşluk kalması durumunda daha estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Halı Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Halı ölçümü yaparken kare ve dikdörtgen formlu modellerde en ve boy birimleri birbirleri ile çarpılarak metrekare bazında ölçü elde edilir. Yuvarlak halı ölçülerini hesaplarken başvurabileceğiniz yol farklıdır. Yuvarlak halılarda halının çapını kendi ile çarpmanız gerekir. Örneğin 150 santimetrelik bir halının metrekaresi, 150×150’den 2.25 metrekare eder.

Standart halı ölçüleri salon için 160×230 ya da 200×290, mutfak ve koridorlar için standart ölçüler ise 80×150, 80×300 ve 120×180 cm gibi aralıklardadır. 5 metrekare halı ölçüsü 200×250 santimetreye denk düşer. 5 metrekare ebatlarındaki halıları dilerseniz yatak altında dilerseniz de salonunuzun orta kısmında kullanabilirsiniz.

Farklı Yaşam Alanlarına Hangi Ebat Halı Alınmalı?

Yatak odası halı ölçüleri halının odanın hangi bölümüne yerleştirileceğine göre değişiklik gösterir. Yolluk boyutlarında kullanılan 80×150, 80×300 ve 120×180 cm ebatlarındaki halıları yatağın sağ ve sol kısmına yerleştirerek kullanabilirsiniz. Yatağı tamamen çevreleyecek bir halı için, 6 metrekarelik bir halı tercih edebilirsiniz. Çalışma odası ve salon, oval halı nerede kullanılır sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. Ayrıca oval halıları salonunuzun kitap okumak ya da çalışmak için hazırladığınız bir köşesinde de yer verebilirsiniz. Böylelikle evinizdeki köşe bölgeleri de hoş bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

 Küçük oda halısı için dikdörtgen formlu yolluklar, boyutu 2 metrekare olan oval ve yuvarlak halıları tercih edebilirsiniz. Karaca uygulaması üzerinden Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanarak seçtiğiniz halının odanızda nasıl duracağını gerçekçi olarak görebilir, odanız için ideal halı boyutlarına daha iyi bir şekilde karar verebilirsiniz.