Kategoriler
Tarifler

Hatır Mod ile Dondurmalı Türk Kahvesi Lezzetini Keşfedin

Hatır Plus Mod ile Dondurmalı Türk Kahvesi

Hatır mod mutfakların gözde ürünlerinden bir tanesidir. Kahvelerin hazırlanmasının yanı sıra ayrıca süt gibi içeceklerinde kaynatıldığı, mutfaklardaki en önemli yardımcılardan biri olmaktadır. Türk kahvesi dondurma ile buluştuğundaki aroma ve lezzeti Affogato olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dondurmalı Türk Kahvesi, klasik Türk geleneklerinde yer almayan ancak İtalyan lezzetleri arasında mutfaklara dâhil olan serinleten lezzetler son derece beğenilen ve ilgi gören tercihler arasındadır. Türk kahvesi uzun yıllardır alışılagelmiş bir düzen içinde içilmesi ile ün yapmış olmasına rağmen bu şekliyle de adından sıklıkla bahsettirmeyi başarır. Dondurma ve kahve uyumu kaymaklı dondurmalar için daha yoğun ve daha baskın bir lezzet olması sebebiyle kaymaklı dondurmalar ile tercih edilmektedir.

İtalyan Lezzeti Affogatoyla Tanışın: Affogato Nedir?

İtalyanca kökenli bir sözcük olan Affogato dondurmalı ya da gelatolu kahveler anlamı taşımaktadır. Son derece lezzetli olan bu kahve türleri sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır. Kahveler sertlik derecelerine göre ve lezzetlerine göre sınıflandırılmaktadır. Dondurmalı olan bu içecek yoğun kahve içeriği ile dikkatleri çekmektedir.

Hem Kahve Hem Tatlı: Ferahlatıcı Lezzetiyle Dondurmalı Türk Kahvesi

Dondurma içeriğindeki salep ve süt özleri sayesinde son derece lezzetli ve düşük kalorili tatlılar arasındadır. Bu nedenle hemen herkes tarafından sıkça beğenilen ürünlerden birisidir. Dondurma soğuk tüketilen bir tatlı olması nedeniyle sıcak içeceklere eklenmesi durumu sıkça görülen ve alışkın olunan bir durum değildi ancak günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanmış ve gittikçe popülerleşmiştir. Bunun sonucunda da leziz bir tarif olarak Türk kahvesi ve dondurma bir arada damağınızı şenlendiren dondurmalı soğuk Türk Kahvesi olarak son derece leziz tatlılar arasına adını yazdırmıştır.

Gelin Dondurmalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Beraber Keşfedelim!

Son dönemlerde sıklıkla adını duyduğumuz Affogato’yu Karaca Hatır Mod ile kolayca hazırlamak çok kolay! Toplam hazırlanış süresi beş dakika sürecek olan kahvenin içeriğindeki dondurmanın kahve olmadan dışarı çıkartılmalı ve bekletilmemesi gerekir. Bu önemli detayı ön bilgi olarak söylemek gerekir. Dondurmalı kahve lezzeti için gerekli malzemeler şu şekildedir; 

  • Yarım bardak süt 
  • Yarım bardak su 
  • 1 ölçek Türk kahvesi
  • Yarım ölçek şeker
Dondurmalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Tüm bu malzemeler Hatır mod cezvesinde birleştirilerek makineye yerleştirilir. Kahvenin Hatır Mod içinde olması beklenirken bu sırada ise bardak içine eklenecek malzemeler hazırlanır. Bu işlem için gerekli malzemeler ise;

  • Kaymaklı 2 top dondurma 
  • 1 ya da 2 tutam fındık 
  • 2 çay kaşığı kadar damla çikolata 

Dondurmalı Türk kahvesinin son aşaması ise bardağa aldığınız dondurma ve fındık sonrasında Karaca Hatır Mod içinde hazır olan Türk kahvesini fincana dökmenizdir. Ardından damla çikolataları ekleyip servis yapabilirsiniz.

Hatır Mod ile Dondurmalı Türk Kahveniz Hemen Hazır

Türk kahvesi ve dondurmanın aromaları ile özdeşleşiyor olması tatlı tercihleri olarak beğenilmektedir. Kahvenin Karaca Hatır Mod içinde tamamlanması beklenirken Dondurmanın dışarıda erimesi ya da kahve bardağının içinde erimesi beklenmemelidir. Bunun yerine dondurma dondurucudan çıkıp bardağa eklenmesinin ardından hemen kahvenin hazır olması ve üzerine ilave edilmesi gerekir. Tüm bu adımları izledikten ve püf noktalara dikkat ettikten sonra leziz Affogatonuzla hem ferahlayabilir hem de damağınıza Türk kahvesi lezzetiyle bayram ettirebilirsiniz. Dilerseniz Hatır Mod’la Dondurmalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? videomuzu izleyebilir, tarifi adım adım takip ederek tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.