Kategoriler
Sofra Yaşam Stili

Işıldayan Yeni Yıl Sofraları

Yılbaşının büyüsüyle sofralarınızı göz alıcı bir parlaklıkta bir görsel şölene dönüştürmeye hazır mısınız?

Uzun sohbetlerin birbirini kovaladığı, masanın başından hiç ayrılmak istemediğimiz ve saatler boyu süren eşsiz bir paylaşım yeni yıl sofraları.

Tabii ki herkesi bir araya getiren en önemli detaylar!
Hazırlanan özel yemekler, davet edilen değerli konuklar ve heyecanını paylaştığımız yeni bir geleceğin simgesi olan yeni yıl süslemeleri.

Siz hala nasıl bir yeni yıl planı yapacağınızı düşünmediyseniz aşağıda vereceğimiz küçük notlardan faydalanabilirsiniz.

Şimdiden barış ve huzur dolu güzel bir sene geçirmeniz dileğiyle!

Sofra Süslemeleri:

Özel günlerde ya da önemli misafirleri ağırladığımız günlerde, onlar için güzel yemekler yapmak kadar zor olan diğer bir şey ise şık sofralar hazırlamaktır. Yemek masası dizaynı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta masanızı ne için hazırladığınız. Arkadaşlarınızı davet ettiğiniz günlerdeki masa süslemesiyle özel günlerdeki masa süslemesi farklılık göstermektedir. Peki sofra süslemeleri nasıl olmalı? Sofranızı renkli bardaklarla, farklı katlanmış peçetelerle, aydınlatma ve çiçek süslemeleri ile zenginleştirebilirsiniz. Yemek masası düzenlemesi yaparken ilk yapmanız gereken hazırlayacağınız sofra için masa örtüsü seçmek olmalı. Masa örtüsü sofra düzeni konusunda ilk attığınız adım olmasından dolayı üzerine ekleyeceğiniz peçete ve diğer aksesuarlar onun ile uyumlu olmalıdır.

Süslemelerin ayrıntılarına başlayabiliriz. 🙂

Evinizde bulunan cam bardakları, küçük dokunuşlarla bambaşka bir hale getirebilirsiniz. Gelelim bir kaç basit adımla misafirlerinizi büyüleyebilmeniz için bardak süsleme önerilerimize! Gelen misafirinizi özel hissettirmek istiyorsanız; bardakta fotoğraf süslemesini tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken bardağın içerisine yerleştireceğiniz fotoğrafı seçmek, bardağın içerisine görülebilecek şekilde yerleştirmek. Özel bir insanla oturacağınız sofra için hoş sürpriziniz hazır!

Renkli bardaklarla eğlenceli sofralar hazırlayabilirsiniz. Oje ile bardaklarınıza küçük noktalar atarak minimal süsleme elde edebilirsiniz. 🙂 Ben bardağımı daha ayrıntılı şekilde boyamak istiyorum diyorsanız ona da önerimiz var! Geniş bir kabın içine su doldurun, renkli ojeleri suya döküp, ince bir fırça yardımı ile ebru yapar gibi suyun üzerinde yavaşça boyaları dağıtın. Sakın suyu hızlıca karıştırmayın. Bardağınızın alt kısmını ojelerin olduğu yere yavaşça daldırın. Ardından çıkartıp ters bir şekilde kurumaya bırakın.

Peçeteleri farklı şekillerde katlayarak daha şık ve daha etkileyici sofralar hazırlamak varken neden dümdüz tabağın yanına koyasınız ki? Merak ettiğiniz peçete süsleme önerilerimize başlıyoruz! Yılbaşına az bir süre kaldı, yılbaşı sofranızda konuklarınıza kış bitkileriyle hazırlanan etkileyici sunumlar yapmak için sofra konseptinizde kış bohçalı peçeteleri tercih edebilirsiniz. Kumaş peçeteyi, hasır ipi, isim yazılı notları, küçük şeffaf poşeti ve kış bitkilerini hazırlayın. Kumaş peçeteyi ortasından tutarak kaldırın, hasır iple çok sıkmadan bağladıktan sonra düğüm atın. Küçük şeffaf poşeti kış bitkileriyle yarısına kadar doldurup, ağzını hasır iple bağlayın ve isim yazılı notu hasır ipin üzerine yapıştırın. İşte hazır! 🙂

Çam ağacı şeklinde peçete olmazsa olmaz tabii. Hemen nasıl hazırlanır görelim; Kare kumaş peçeteyi hazırlayın. Peçetenin sivri köşelerini ve kenarlarını sırasıyla içe doğru katlayın. Çam ağacı şeklinde peçeteniz hazır.

Aydınlatma güzel bir sofrayı daha da güzel gösterir. Bu yüzden özen göstermek gerekir. En pratik aydınlatma önerilerimiz ile sofralarınız daha da güzel olsun. Fileli mumlukla sofranıza nostaljik bir hava katmak istiyorsanız; Fileyi, hasır ipi, kavanozu ve makası hazırlayın. Fileyle kavanozun etrafını sıkıca sarın ve hasır iple kavanozun ağzını bağlayıp düğüm attıktan sonra, filenin fazlalıklarını makasla kesin. Ve hazır!

Kar taneli mumluk yılbaşı masanızda ne de güzel olur! Gelelim hazırlama kısmına; kavanozu, beyaz köpük spreyi, minik bir kozalağı ve hasır ipi hazırlayın. Beyaz köpük spreyi, kavanozun üstüne hafifçe püskürtün. Kavanozun ağzını, kozalakla hasır iple bağlayın. Aydınlatmanız hazır, şimdiden iyi eğlenceler! 🙂

Süslemeler tabii ki önemli ancak bir masayı sofra yapan o masada paylaşılanlardır…

Masa Düzeni:

Masa düzenlemesi çok önemlidir. Masanın başına geçildiğinde kim nereye oturacağını bilemez. En iyisi siz küçük isim kartlıkları hazırlayın ve konuklarınıza oturacakları yeri görmelerini sağlayarak hem kolaylık hem de onları özel hissettiren güzel bir jest yapın.

Karaca Granada Royal Yemek Takımı yeni yıl masası için en uygun bulduğumuz takımlardan bir tanesi. Servis tabaklarının üzerine küçük paketler hazırlamak ve sevdiklerinizi bu güne özel bir hediyeyle mutlu etmek güzel bir hatıra olacaktır. Yılbaşının tarzını yansıtan en iyi renkler tabii ki kırmızı ve beyaz. Siz de sofranızda kırmızı rengini kullanarak konuklarınıza şık bir masa hazırlayabilirsiniz. Örtü olarak beyaz rengi tercih edebilirsiniz. Tabaklarınızı en son servis edilecek yemekten, ilk servis edilecek yemeğe doğru sırayla koyun. Çatalları tabakların soluna, bıçağı ve kaşığı sağına yerleştirin. Tatlı için kullanılacak kaşığı da tabağın ön kısmına koyun. Çatal kaşık ve bıçakları kullanım sırası olarak dıştan içe dizmeye özen gösterin. 🙂 Su bardağını tabağın köşesine koyun. Masanızı yine kırmızı renkteki çiçekleri tercih ederek süsleyebilirsiniz. Çiçekçilerden kolayca bulabileceğiniz kozalakları masanın ortasına, ekstra süs olarak koyabilirsiniz. Yılbaşı sofralarına özgü bir peçete hazırlamak için; öncelikle beyaz kumaş peçeteyi dikkatlice katlayıp rulo yapın. Ardından bir kaç hasır ipi elinize dolayıp, düğüm attıktan sonra peçetenin içinden geçirin. Marketten aldığınız tarçın çubuğu ve yine çiçekçilerden bulabileceğiniz çam ağacının küçük dalıyla birlikte iple peçetenin arasına yerleştirin. Böylece yılbaşı ruhuna uygun peçetenizi hazırladınız! Hazırladığınız peçeteleri tabakların üzerine yerleştirin! Afiyet olsun! 🙂