Kategoriler
Genel

İtalyan Lezzeti Tiramisu Nasıl Yapılır?

Mascarpone peyniri ve çikolatalı bir araya getiren tiramisu, hafif yapısı ile birçok kişinin severek tükettiği tatlılardan biridir. Labne peyniri kullanılarak da yapılabilen tatlının tüketmesi kadar hazırlaması da bir o kadar keyiflidir. Kek, kahve ile ıslatılarak yumuşacık bir kıvam alır. Kekin üzerine kakao serpilerek damaklarda vazgeçilmez bir aroma bırakır. Soğuk tüketilmesi önerilir. 

Siz de hem hafif hem farklı aromaları bir araya getiren tiramisu tarifi için kolları sıvayabilirsiniz. Misafirlerinize, sevdiklerinize, ailenize ve çocuğunuza lezzetli ikramlarda bulunabilirsiniz.

Tiramisu Tarifi, Tiramisu Nasıl Yapılır?

Birçok kişi, tiramisu nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak eder. Fırın ya da ocak üzerinde ısıl işlem gerektirmeyen tatlıyı pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. 

Tiramisu için gereken malzemeler bir adet sade pandispanya keki, muhallebisi için 2.5 su bardağı süt, 3 tepeleme yemek kaşığı toz şeker, 3 yemek kaşığı tepeleme un, 1 adet yumurta ve 200 gramlık bir paket labne peyniridir. 

Keki ıslatmak için gereken malzemeler ise yarım su bardağı su ve granül kahvedir. Son dokunuşu yapmak için de toz kakao edinebilirsiniz. 

Kolay tiramisu tarifinde ilk olarak muhallebi hazırlanır. Şeker, un, süt ve yumurta derin bir kasede mikser yardımıyla çırpılır. Ardından tencereye anılarak kaynayıncaya kadar pişirilir. Bu noktada muhallebi yoğun bir kıvam alacaktır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır muhallebi bir süre ılınmaya bırakılır. Tekrardan bir kaseye alınır ve üzerine labne peyniri ilave edilir. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar mikserle çırpılır.

Servis tabağına pandispanya kekinin taban kısmı yerleştirilir. Su kaynatılır ve granül kahve sıcak suda tamamen çözülünceye kadar karıştırılır. Kek, kahve karışımının yarısı ile ıslatılır. Bir spatula ya da bıçak yardımıyla kekin tüm yüzeyi muhallebi ile kaplanır.

Muhallebi ile kaplanan kekin üzerine ikinci pandispanya yerleştirilir ve ilk kata yapılan işlemin aynısı bu kata da yapılır. Muhallebinin kalanı kekin kenarlarına kek görünmeyecek şekilde sürülür. 

Süzgeç ya da elek yardımıyla kekin üst kısmına eşit miktarda kakao serpilir. Tiramisu birkaç saat dinlendirilmek üzere buzdolabına alınır. Dilimlenerek servis edilir. Afiyet olsun! 

Tiramisu tarifinde pandispanya keki yerine kedi dili de tercih edebilirsiniz. Kedi dili tiramisu tarifi, pandispanya keki kullanılarak yapılan tarif birebir aynıdır. Aralarındaki tek fark, kedi dilleri ikişerli şekilde yan yana sıraya dizilmelidir. 

Tiramisu Püf Noktaları

  • Tiramisu malzemelerinde yer alan yumurta, labne peyniri ve süt gibi buzdolabında muhafaza edilen malzemelerin muhallebi hazırlanmadan önce bir süre oda sıcaklığında bekletilmesi gerekir. Malzemelerin birbirlerine homojen bir şekilde karışması ve kaynama süresinin kısalması için malzemelerin uygun ısıda olması önemlidir. 
  • Muhallebiye unu eklerken elek kullanabilirsiniz. Elek kullanarak karıştırma süresince topaklanmayı önleyebilir, malzemeleri homojenize etmede pratiklik kazanabilirsiniz. 
  • Muhallebinin içerisine labneyi katmadan önce mutlaka muhallebinin oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz gerekir. 
  • Labne muhallebiye eklendikten sonra pürüzsüz bir kıvam elde etmek de önemli bir noktadır. Pürüzsüz kıvam, muhallebiyi pandispanya kekine sürerken size kolaylık sağlar. Ayrıca bu pürüzsüzlük tadıma da iyi bir şekilde yansır. 
  • Kekin kahve ile ıslatılma işlemi atlanmamalıdır. Keki kahve ile ıslatmanın amacı keke yumuşak ve ağızda dağılan bir kıvam kazandırmaktır. Ayrıca hafif kahve aroması da tatlıya hoş bir lezzet katar. 
  • Kakaoyu elinizle serpiştirmek yerine süzgeç kullanabilirsiniz. Süzgeç kullanımı, kakaonun eşit şekilde kek yüzeyine yayılmasına yardımcı olur. Ayrıca kakao tozunun elinize bulaşmasını da önler. 
  • Gerçek tiramisu tarifi için labne yerine mascarpone peyniri de edinebilirsiniz.