Kategoriler
Yaşam

Kışa Hazırlık: Gıdalarınızı Tazelikle Saklamanın 5 Püf Noktası

Hemen hemen pek çok kişinin meyve suyu, reçel, yaprak sarma, turşu ve salçalara yer verdiği kış hazırlığının vazgeçilmez ekipmanları arasında yer alan saklama kabı, gıdaların tazeliğini korumada oldukça yardımcı olur. Farklı malzemelerden yapılmış farklı boyutlarda olan bu saklama kaplarıyla yiyecekleri ilk günkü tazeliğiyle saklamak mümkün! Kış aylarında taze olarak tüketilme şansı olmayan yiyecekler plastik, cam ve çelik saklama kaplarında muhafaza edilerek kışın da tüketilebilir. Üstelik vakumlu kapak tasarımıyla yiyeceklerin bozulma ihtimali de ortadan kalkar.

Küçük orta ve büyük boyda olan plastik gıda saklama kabı modelleri, hafif oluşuyla pek çok kişi tarafından tercih edilir. Çelik ve cam saklama kapları ise uzun ömürlü kullanımı ve daha sağlıklı bir tercih oluşuyla dikkatleri üzerine çeker. Bazı saklama kapları ise çok işlevliliği ile ön plana çıkar. Örneğin Karaca Groyya ile yiyecekleri sakladığınız gibi aynı zamanda karıştırıp rendeleyebilirsiniz. Paslanmaz çelikten üretilmiş yapısıyla uzun süre boyunca kullanabileceğiniz bu saklama kaplarıyla aynı zamanda rendeleme ve karıştırma işlerini pratik bir şekilde halledebilirsiniz. Gıdalarınızı tazeliğini kaybetmeden muhafaza etmenin 5 püf noktasını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Baharatlarınızı kokusunu ve lezzetini kaybetmemek için vakumlu kapaklara sahip olan baharatlık çeşitlerinde muhafaza edebilirsiniz.
  • Kahvenin tazeliğini koruması için nemden uzak tutulması gerekir. Hem filtre hem de granül kahvelerinizi büyük saklama kaplarında saklayabilirsiniz.
  • Pişmiş yemeklerinizi hava almayan çelik kaplarda buzdolabına kaldırarak uzun süre kullanabilirsiniz.
  • Kurabiye, kuru pasta gibi yiyeceklerinizi kapaklı kaplarda saklayarak nemden koruyabilirsiniz. Karaca Pia Snowflake bunun için ideal seçeneklerden birisidir. Ayrıca ürün, mikrodalga fırında da kapaksız şekilde kullanılabilir.
  • Doğranmış sebzelerinizi plastik saklama kaplarıyla derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.

 Saklama Kapları ile Kış Hazırlığı Eksiksiz Tamamlanır!

Gıda saklama kabı yaz sebze ve meyvelerinden kışın da yararlanmanızın harika bir yolunu sizlere sunar. Farklı boyut ve özelliklerde olan bu saklama kapları ile yaz sebzelerini saklayabilir, yaz aylarında tüketilen taze meyveler ile dilediğiniz reçeli yapıp bu kaplara koyabilirsiniz. Kavanozlar ise doğal meyve suyu, turşu veya salçanın saklanmasında etkili rol oynar. Vakumlu kapakları ve çeşitli boyutlarıyla kavanozların içerisine dilerseniz un, pudra şekeri, mercimek, şehriye veya kahve gibi malzemeleri de koyabilirsiniz. Özellikle kuru gıda saklama kabı cam oluşuyla içinde ne olduğunu belli ederek daha kolay bir kullanım sunar. Cam, çelik veya sağlıklı plastikten üretilmiş bu kavanozlar, mutfakta işinizi kolaylaştırdığı gibi mutfak dekorasyonunuzu da tamamlar. Farklı renklerdeki kapaklarıyla mutfak tezgahlarınızda renkli köşeler tasarlayabilirsiniz. Kapak tasarımının yanı sıra kavanoz tasarımları da bazı modellerde tercih sebebi olabilir. Özellikle farklı desenlerdeki emaye saklama kapları pek çok kişinin dikkatini çekecek gibi duruyor! Emaye kaplar, dikkat çekici desenlerinin yanı sıra ateşe dayanıklı yapısıyla da oldukça kullanışlı. Farklı boyutlardaki bu emaye kaplarla yiyeceklerinizi bir sonraki gün için saklayabileceğiniz gibi ocakta da ısıtabilirsiniz. Yiyeceklerin konulacağı saklama kapları kadar saklama yöntemleri de oldukça önemli. Doğru saklama yönteminin izlenmesi gıdaların besleyiciliğini ve lezzetini koruyacaktır. Gıda saklama yöntemleri arasında yer alan tuzlanarak saklama yiyeceklerin bozulmaması için oldukça işe yarar yöntemdir.  Kurutarak ve dondurarak saklama da yine yiyeceklerin bozulmasına sebep olabilecek bakterilerin oluşmaması için etkili birer çözümdür. Et, tavuk ve balık gibi yiyeceklerinizi derin dondurucuda saklayarak günler sonra bile ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz.

Dondurulmuş Yiyecekler de Kış Hazırlığına Dahil!

Özellikle et, balık ve tavuk gibi yiyeceklerin bozulmadan uzun süre saklanabilmesinin en etkili yolu olan dondurma yöntemiyle yaz mevsimine ait sebzelerde kışın tüketilebilmek üzere saklanabilir. Dondurma da kurutma ve tuzlama yöntemlerinde olduğu gibi yiyeceklerin bozulmasına neden olacak mikroorganizmaların oluşmaması amaçlanır. Derin dondurucuda gıda saklama yöntemleri arasında et, sebze ve diğer gıdaların uygun saklama kaplarıyla şoklanarak buzluğa atılması yer alır. Cam saklama kapları yerine soğuğa dayanıklı plastik özel saklama kaplarının ve buzdolabı poşetlerinin kullanılması mantıklı olacaktır. Farklı boyutlarda olan dondurulmuş gıda saklama kabı ile dilerseniz kendi dondurmanızı da yapabilirsiniz. Yuvarlak, kare ve dikdörtgen şeklindeki bu saklama kaplarından dondurucunuzun büyüklüğüne göre istediğinizi seçebilirsiniz.