Kategoriler
Sofra

Kristalin Vazgeçilmez Asaleti

null

Hazırlayacağınız en şık sofralarınız için kristal seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktaları olduğunu unutmayın!

Camın inceliği, rengi, şeffaflığı ve kesimi gibi birçok değişken, şık sofraların olmazsa olmazı kristal bardakların asaletini oluşturan etmenlerin başında geliyor. Kristalin yapımında en ayırt edici özellik olan kurşun içeriği dolayısıyla üretim sürecinde sıcaklığın kontrol altına alınmasını sağlar ve böylece zanaatkârın cam üzerinde daha fazla çalışabilmesine imkân verir. Çünlü standart camlarda bu süre daha az olduğundan dolayı üretici de yaratıcılığını konuşturmak için çok daha kısa sürelere sahip. Ne var ki kurşun söz konusu süreyi uzatsa da camı daha kırılgan yapıyor, kristal bardaklarınızın olası ev kazalarından daha çabuk etkilenmesine yol açıyor.

Üzerinde ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, göze ne kadar hoş gelirse gelsin, standart camların, kristalin tende bıraktığı yumuşak hisse ulaşması imkânsızdır. Ayrıca bir kristal bardak gün ışığında ne kadar parlarsa içerdiği kurşun oranı da o kadar fazla demektir.

Kristalin en ince cam yanında bile ışığı daha fazla geçirdiğini, içerdiği kurşun yüzünden arkasını çok daha net bir şekilde gösterdiğini hemen fark edebilirsiniz. Zaten 15. yüzyılda da cam ustalarını kristali icat etmeye yönelten de bu berraklık tutkusu değil miydi? Eğer titiz bir şarap tutkunuysanız ve sizin için içkinizin tadı kadar rengi de önemliyse camdansa kristal kadehleri tercih etmeniz bu yüzden önemli.

Zarif bir sofra için kristalin önemi buyken, seçilecek kristal ürünün de masadaki tarzınızı tamamlayacağını unutmamak gerekir.

Karaca Line Platin serisi; kristalin inceliğini, berraklığını, şeffaflığını ve kesimini zarafetle taşır. Sofralarınızda şıklığıyla dikkatleri hemen üstüne çekecektir.