Kategoriler
Tarifler

Mutfağın Şeflerine Öneriler: Et Nasıl Mühürlenir?

Mutfağın Şeflerine Öneriler: Et Nasıl Mühürlenir?

Dilimlenme işleminden sonra etler asla inceltilmemelidir. Bu inceltme ete zarar verecektir. Ardından mühürleme işlemine geçilerek renklerin belirtilen ölçüler ve oranlarda değişmesi gözlemlenerek süreç tamamlanmaktadır. Et içeriğinde muhafaza ettiği suyu ve nemi pişme sırasında kaybetmemesi gereken özel bir gıdadır. Ayrıca insan vücudu içinde oldukça önemli bir protein kaynağı olan etlerin tüketilirken et mühürleme işlemine dikkat edilmesi ve bilhassa ızgara yapılacak etlerin doğru mühürlenmesi önemlidir.Peki, mühürleme işlemi nasıl yapılmalı? Et bir tava içerisinde kızgın yağa atılarak mühürlenir. Tüm kenarlarının kahverengi olacak şekilde tava oynatılarak et yanmadan  dört bir kenarının mühürlenmesi hedeflenir. Bu sayede sertleşen dış yüzey etin yapısındaki suyun dışarı çıkışını engelleyerek etin özelliğini kaybetmemesini sağlayacaktır. Buradan tüm püf noktalarıyla et nasıl mühürlenir Karaca Test Mutfağı’nda Şef Serkan Bozkurt eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Yumuşak Et İçin Et Mühürleme Püf Noktalarına Dikkat

Etin yumuşak olması için doğru teknikleri kullanıyor olmak önemlidir. Antrikot üzerinden örnek verilirse kalın olan et ince dilimler halinde kesilebilir, ancak asla dövülmemelidir. Dövülme işleminde et hücrelerinde ihtiva etmiş olduğu suyu dışarı bırakacağı için piştikten sonra sertleşecektir. Bu nedenle etler dövülmek yerine Karaca fileto bıçakları gibi keskin bıçaklar ile ince dilimler halinde kesilmelidir. İnce dilimlenen etler doğru bir ocakta et mühürleme işlemiyle yumuşak ve istenilen pişirme oranı ile servis edilebilir.

Tavada da Et Mühürlemek Mümkün

Tavaya atılan yağın kızması beklenir ve ardından ince ya da isteğe göre dilimlenmiş etlerin tüm yüzeylerinin kızarması için çevrilerek pişirilir. Bu pişirme süreci ocağın ateş derecesine ve etin kenarlarının kahverengi olma durumuna göre değişecektir. Et mühürleme tavası içinde kenarları kahverengi hale gelen et mühürlenmiş demektir.

Etleri Mühürlemek Ne Demek?

Mühürleme etlerin hücrelerinde barındırdığı suyu yine hücrelerin içine hapsetme işlemine verilen addır. Mühürleme işlemi sayesinde et pişirildikten son sertleşmeyecek yumuşak istenilen kıvamda servis edilmiş olacaktır. Evde et mühürleme işlemi ızgara gibi herhangi bir sos ihtiva etmeyen etlere uygulanan özel bir tekniktir.

Ateşte Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et pişirilirken ateşin yüksek olması önemli olacaktır. Sonuç olarak güçlü bir protein kaynağı olan et kavrulma derecesine geldiğinde protein özlerini kaybedeceği için ateş önem arz eden bir konu olmaktadır. Mühürleme işlemi harlı denilen yüksek ateşte ve yüksek derecede ısınmış olan yağda gerçekleşmektedir.Ateş seviyesi orta ya da kısık olursa et sularını dışarı bırakır ve bu durum da etin kurumasına ve mühürleme işleminin başarısız olmasına sebep olacaktır. Yüksek ateşte çevrilerek gerçekleşen mühürleme ise etin suyu içine hapsetme işleminin temel öğesini oluşturacaktır. Bu et mühürleme püf noktaları ışığında, harika sonuçlar yakalayabilirsiniz!

Kuşbaşı Eti Mühürlemek İsteyenler Buraya

Önemli detaylardan biri şudur ki; et her şekilde mühürlenebilir. Yemeklerin içerisine konulan bir kuşbaşı et de tencerede ya da tava da mühürlenebilir. Etin boyutu değil özellikleri gereği her boyutta kesilmiş olan et için sulu ve yumuşak olması hedefleniyorsa mühürleme işlemi yapılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise et mühürleme süresi olarak gösterilebilir ve et parçalarının tüm yüzeyleri kahverengi hale gelmişse bu süre tamamlanmış demektir. Etlerinizi pişirmeye devam edebilir ve içi sulu leziz etlerle yemeğinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz!