Kategoriler
Tarifler

Ramazan Tarifleri; Evde Lahmacun Tarifi

Lahmacun, sıklıkla tercih edilen Ramazan yemekleri arasında yer alır. Türk mutfağının vazgeçilmez bir yemeği olmasının yanı sıra, oldukça sağlıklı ve lezzetli bir yemektir. Bu yüzden Ramazan aylarının iftar vakitlerinin aranan yemekleri arasındadır.

İç harç lezzeti belirleyen ana etkendir. Bu sebeple iç harcı güzel hazırlanırsa benzersiz bir yemek orataya çıkar. Bir ustanın elinden çıkan lezzeti ev ortamında yakalamak mümkündür. İç harcı kadar, hamurunun yoğurulma yöntemi de önemlidir.

Bunun için Karaca Mastermaid Chef’i kullanmanızı önerebiliriz. Paslanmaya ve hamurun yapışmasına karşı dayanaklı çelik hamur haznesi ile lahmacun hamurunuzu profesyonel bir şekilde yoğurursunuz. Bir ustanın ellerinde lahmacun nasıl yapılırsa aynı yöntemleri izleyerek fakat bu sefer yufka kullanarak aynı lezzeti yakalayabilirsiniz.

Lezzetli ve pratik bir lahmacun tarifi, kolay malzemelerden elde edilir hem de yapmak için 10 dakika yeterlidir. 10 dakikada oldukça lezzetli ve kararında pişmiş bir yemek elde etmek mümkündür.

Evde Lahmacun Malzemeleri

2 adet yufkadan, ortalama 6 adet çıkabilir. İç harcında bulunan malzemelerle benzersiz bir yemek eldebilirsiniz. İç harcı ıslatmak ve sulu bir kıvama getirmek için 6 çay kaşığı su gerekir.

Yufka, kıvamı tutturmak açısından zorlayıcı olabilecek lahmacun hamuru aşamasını atlamanıza yardımcı olur. Bu sebeple yufkayla yapılan tarif oldukça pratiktir. Lahmacun hamuru tarifi araştırmasını atlayarak doğrudan yufkayla bir başlangıç yapabilirsiniz. 10 dal maydanoz, iç harca lezzet veren yeşilliktir.

  • 80 gr baharatlı sucuk
  • 2 adet yufka
  • 1 orta boy soğan
  • 100 gram dana döş
  • 100 gram kuzu döş
  • 10 dal maydanoz

Sosu için,

  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 4 kaşık domates püresi
  • 1 silme tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber

Evde Yufka Lahmacun Tarifi

Sucuk üç dört parça mikser soğanla çekilecek doğrayıcıda çekilir. Kıyma haline getirilir. Sucuğun baharatı, yeterli oranı ayarlar, bu yüzden harcına fazladan baharat koymanıza gerek kalmaz.

Sucuk, soğan ve et, doğrayıcıdan alınarak bir kapta birleştirilir. Etler, harcın içine eklenir. Üzerine biber salçası ve domates püresi dökülerek üzerine bir silme tatlı kaşığı tuz ve eser miktarda karabiber eklenir.

Acılı seviyorsanız üzerine bir miktar pul biber ekleyebilirsiniz. Maydanozlarla birlikte tüm malzemeler yoğrulur. İç harca bir miktar su eklenir. Daha sonra bu malzemeler beklerken, tabanın yapımına geçilir.

Yufkalar, iki ucu birbirine denk gelecek şekilde üst üste birleştirilir. Yufka katlarının üzerine bir yemek tabağı yerleştirilerek etrafından kesilir. Aradaki katlardan kendinize mini boylar çıkarmanız mümkündür.

Bu kolay lahmacun tarifi, yarım dakikası ocakta, 1, veya 1,5 dakikası fırında olacak şekilde pişirilir. Ocağa bir miktar zeytinyağı eklenerek tava ısıtılır. Isınan tavaya yufka yerleştirilir, üzerine iç harç dökülür. Yufka hafif yumuşak kıvamı aldığında, 230 derecelik fırının en üst rafına yerleştirilir.Tüm parçalar için aynı işlem tekrarlanır. Ustanın elinden çıkmış gibi bir lezzet sunan bu yufka lahmacun tarifini evde deneyebilirsiniz. Lezzetli mi lezzetli, pratik mi pratik, çıtır çıtır bir lahmacun tarifi için Refika Birgül ile hazırladığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Evde Lahmacun Yapmanın Püf Noktaları

Malzemelerin dengesini doğru ayarlamak, kıvam açısından önemlidir. İç harca fazla su eklenmesi durumunda çıtırlığını kaybedeceği için, su miktarına dikkat edilmelidir. Bu yüzden lahmacun içi dengesi oldukça önemlidir.

İç harca eklenen sucuk, oldukça baharatlı bir şarküteri ürünü olduğundan, lahmacun içi tarifine fazladan baharat etklenmemelidir. Fazla baharat, lahmacun kalorisini yükselteceğinden kaçınılması gereken bir aşamadır. Yalnızca malzeme oranına dikkat edilerek pratik ve lezzetli bir yemek elde edilebilir.

Evde lahmacun yapımı bazı püf noktaları barındırır. Bunlar arasında, ürünün pişirilme yöntemi de yer alır. Yufkayla yapılan pratik bir tarif olduğundan, tavada ve fırında çok kısa süre tutulmalıdır. Aksi halinde yemeğin altı beklenmedik şekilde yanabilir.