Kategoriler
Tarifler

Ramazan Tarifleri; Evde Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır?

Lokma Tatlısı nasıl yapılır? Ramazan sofralarının en keyifli kısmı, iftar vakitlerinden sonra gelen tatlı faslıdır. Lokma, şerbetli tatlılar arasında popüler tercihler arasında yer alır. Bir lokma ustasının elinden çıkan lezzeti evde elde etmek için birçok lokma tatlısı tarifi bulunur.

Son zamanlarda lokma tatlısı, içine birçok farklı lezzet katılarak farklı bir forma büründürüldü. Pekmez tahinli ve çikolatalı gibi alternatifler, farklı bir lezzet denemek isteyenler için ideal tercihlerdir. İki farklı lezzeti tam kıvamında şerbetle bir araya getiren bu çeşitleri evde deneyerek keyifli iftar akşamları geçirebilirsiniz.

Lokma tatlısı nasıl yapılır, evde profesyonel bir tatlı elde etmek mümkün müdür gibi soruların cevabı, eksiksiz ve pratik bir tarifte gizlidir. Siz de misafirlerinizle iftardan sonra keyifli bir çay saati geçirmek istiyorsanız pratik ekmek hamurundan yapılan tarifi deneyebilirsiniz.

Lokma Tatlısı Malzemeleri

  • Ekmek hamuru
  • 1 su bardağı su
  • Yarım bardak şeker
  • Birkaç tutam ıhlamur
  • 3 çorba kaşığı pekmez
  • 5 çorba kaşığı tahin
  • 3 yarım ekmek hamuru
  • 4 çay kaşığı ayçiçek yağı
  • 1/3 ml soda
  • Birkaç damla limon

Lokma Tatlısı Tarifi

Lokma, birçok farklı şerbetle tüketilebilecek bir tatlıdır. Çikolata, tahin pekmez ve klasik şerbetle birbirinden farklı lokma lezzetleri elde etmek mümkündür. Çikolatalı tarifleri, kuruyemişlerle süslemeniz mümkündür.

Tarife başlamadan önce gerekli lokma tatlısı malzemeleri hazırlanarak şerbet yapımına başlanır. Bunun için ilk başta 1 su bardağı su ve yarım ölçek şekeri karıştırmakla başlanır. Su kaynamadan önce şeker tamamen eritilir.

Yarım ekmek hamuru, blendera eklenip ayçiçek yağıyla karıştırılır. Sonra üzerine bir sodanın üçte biri eklenerek karıştırmaya devam edilir. Lokmaları kızgın yağdan çıkarmak ve şerbete batırmak için iki adet kevgir gerekir. Aksi takdirde kızgın yağdan suya batırılan kevgir, çeşitli mutfak kazalarına yol açabilir.

Kıvama gelen hamurlar, kızmakta olan yağa bir kaşık yardımıyla bırakılır. Öncesinde, kaşık hafif bir şekilde yağa batırılır ve kaşığın hamura yapışması engellenir. Kızgın yağda kızartılarak kıvamını bulan hamurlar, soğuk şerbete doğrudan bırakılır. Bu sayede bir sıcak ve soğuk kombinasyonu sağlanır.

Bu tarif, evde pratik lokma tatlısı tarifi denemek isteyen kişiler için idealdir. Fırından alınabilecek bir ekmek hamurundan lokma tatlısı yapmak, oldukça lezzetli ve pratik bir sonuç verir. Ramazan aylarında misafirlerinize sunabileceğiniz pratik ve hızlı bir tatlı tarifidir. Ayrıca ayrıntılı anlatım için videomuzu izleyebilirsiniz.

Lokma Tatlısı Yapmanın Püf Noktaları

Evde profesyonel bir lokma tatlısı elde etmek için uygulanabilecek birkaç püf nokta bulunur. Lokma tatlısı için klasik bir şerbet hazırlarken, suya eklenen şekerin su kaynamadan eritilmiş olması gerekir. Bu, lokma tatlısı yapımı için öncelikli adımdır.

Evde klasik ve profesyonel bir lokma tatlısı yapmak isteyenler için su ve şeker karışımı, ideal şerbet tadını oluşturur. Aynı zamanda şerbet karışımına birkaç damla limon eklemek, şerbetin kıvamını artırır. Lokmaların çıtırtısını kaybetmemesi için şerbetin soğutulması gerekir.

Aynı zamanda şerbete eklenen ıhlamur, benzersiz bir aroma sağlar. Ihlamur, özelliği gereği soğuyunca daha güzel kokar ve lokmaya aromasını verir.

Lokma tatlısına alternatif bir şerbet için tahin ve pekmez, birçok kişinin tercih ettiği bir ikilidir. Tahin, aslında bir susam ezmesidir, bu sebeple yağ miktarı epey yüksek bir besindir. Lokma tatlısının lezzetine hem lezzet açısından hem de yüksek yağ oranı açısından katkıda bulunur.

Tüm bu malzemelerin tam olarak karışması için birçok fonksiyona ve güçlü bir motora sahip Mastermaid Chef mikseri tercih edebilirsiniz. Mastermaid Chef’in hamur karıştırıcısı, balon çırpıcı, düz karıştırıcı gibi karıştırma aksesuarları vardır. Ayrıca sıçrama önleyici özel kapağı sayesinde lokma tatlınızın her aşamasında mutfağınız temiz kalır. Tüm bu püf noktalarını takip ederek evde lokma tatlısı nasıl yapılır sorusuyla ilgili bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Çıtır çıtır, leziz şerbetli, iftarın ardından çay keyfinin yanına harika bir lezzet Refika ile pekmez tahinli, çikolatalı ve şerbetli Lokma tarifimiz için videomuza bekliyoruz!