Kategoriler
Sofra

Şifanın Kaynağı: Cam

Bohemya, 17. yüzyıla kadar Murano’nun gölgesinde kalsa da bugünkü Çek Cumhuriyeti sınırları içindeki cam geleneğinin Avrupa’da en uzun geçmişe dayandığı bölgelerden biri.

Simyaya ve bilime çok düşkün olan, hatta tüm ömrünü filozofi taşını aramaya adayan kralın himayesindeki mücevher ustası Caspar Gehmann’ın, doğrudan cam üzerine işleme yapma tekniğini bulması Bohemya’nın da, kristalin de tarihinde bir dönüm noktası. Sonrasında 18. yüzyılda Bohemyalı aristokratların evlerini cam ustaların işleriyle donatması, halihazırda yüzyıllardır manastırlar ve şatolar için cam üreten Bohemyalı ustaların başka kanalları keşfetmesine, namlarını Avrupa çapında duyurmasına yol açtı.

18. yüzyıla gelindiğinde Bohemya kristalleri Rusya’dan Kuzey Amerika’ya birçok bölgeye ihraç edilmeye başlamıştı.

Hatta dönemin eğilimleri gereği değerli taşların aynısı renklerde üretilen Bohemya kristallerinin, Kuzey Amerika’ya giden denizcilerce Amerikan yerlileriyle alışverişte kullanıldığı da bilinmekte.

Bohemya kristallerinin bu sürede Venedikli ustaların ürettiklerinin önüne geçmesindeki en büyük etkenler, söz konusu kristallerin renkleri ve işçilikleri. Tabii Bohemya yönetiminin tıpkı zamanında Murano’da olduğu gibi bu alandaki cevheri keşfedip endüstrinin gelişiminde desteklerini hiç esirgememiş olmaları da bir başka etken.

Yüzyıllar boyunca gelişmeye devam eden cam sektöründe de markamız Karaca’nın birbirinden şık ve zarif işçiliklerle donatılmış cam ürünlerini görmek mümkün.