Kategoriler
Tarif

Tane Tane Pirinç Pilavının Sırrı Nedir?

Tane tane Pirinç pilavının sırrı nedir?, pirinci su ile pişirerek yapılan bir yemek türüdür. Özellikle et yemeklerinin yanına lezzetli bir şekilde eşlik eden pilavların pirinç haricinde, buğday ve şehriye gibi farklı taneli kuru bakliyatlar ile hazırlanan tariflerine de rastlamak mümkündür.

Birçok kişi, tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak eder. Kıvamı tutturabilmeniz için uygulayabileceğiniz farklı püf noktaları bulunur. Suyu dengeli bir şekilde ayarlamak gibi dikkat edilmesi gereken noktalar, taneli kıvama ulaşmanız için size yol gösterir. 

Sizler için pirinç pilavı çeşitleri, pilav pişirme teknikleri ve tane tane pilavın püf noktalarına değindiğimiz yazımıza gelin birlikte göz atalım. 

Pirinç Pilavı Çeşitleri Nelerdir?

Pirinç pilavının en bilindik tariflerinden biri yalnızca pirincin su ile haşlanarak hazırlandığı sade pirinç pilavıdır. Pirinç pilavını sade bir şekilde hazırlanabileceği gibi pirinç içerisine nohut ve şehriye gibi farklı bakliyatlar da ekleyebilirsiniz. Nohutlu pirinç pilavı, hem doyurucu hem de protein deposu bir tariftir. Nohutlu pilav hazırlarken haşlanmış nohut tercih edebilir ya da nohutları dışındaki zardan arındırdıktan sonra haşlayarak pilava katabilirsiniz. 

Pilav çeşitlerinin bir diğeri de iç pilavıdır. İç pilavda pirince ek olarak tarife dolmalık fıstık, kuş üzümü, zerdeçal ya da tarçın gibi malzemeler eklenir. Şehriyeli pirinç pilavı, tel ya da yıldız şehriye ile yapabileceğiniz besleyici pilav tariflerinden biridir. Bu tarifte ilk olarak kızgın yağ içerisinde şehriyeyi rengi koyulaşana kadar kavurmanız gerekir. 

Pirinç Pilavı Ölçüsü Nedir?

Pirinç pilavı ölçüsü, yapacağınız pilav porsiyonuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Elde etmek istediğiniz kıvam da bu ölçüye etki eder. Taneli bir kıvam elde etmek istiyorsanız 1 su bardağı pirince 1.5 su bardağı su ekleyebilir, daha yoğun bir kıvamda olmasını isterseniz de 1 su bardağı pirince 2 su bardağı su koyabilirsiniz. Suyu önceden kaynattığınız durumlarda 1-2 dakika suyun kaynar ısısının düşmesini bekleyerek tam kıvamda bir pilav elde edebilirsiniz. 

Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Pilavınızda tane tane bir kıvam elde etme konusunda pirinç seçimi oldukça önemlidir. Baldo pirinç, tane tane pilav yapmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir pirinç türüdür. Pirinç, pişirirken suyunu iyice çekmelidir. Tane tane pirinç pilavı için pirinçleri bir süre yağ içerisine kavurabilirsiniz. 

Pirinci pişirmeden önce iyice yıkamak ve bir süre sıcak su içerisinde bekletmek, pirincin içerisindeki nişastayı atmasını sağlar. Akan nişasta, pilavın lapa olmasını önleyerek tane tane kıvama gelmesini kolaylaştırır. Dilerseniz sade, dilerseniz de çok malzemeli pirinç pilavı tarifinde su ölçeği ve pişirme tekniğini doğru ayarladığınız sürece tane tane bir form elde etmek çok kolaydır. 

Pilav Tenceresi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pilav tenceresi alırken dikkat etmeniz gereken kriterlerden ilki tencere yüzeyinin yapışmaz özellikte olmasıdır. Titanyum ve seramik kaplama tencereler pilav hazırlamak için uygundur. Doğru tencere seçimi ve pirinç pilavı püf noktalarını uyguladığınız takdirde tadını damaklarda bırakan pilavlar hazırlayabilirsiniz.

En İyi Pilav Tenceresi Nasıl Olur

En iyi pilav tenceresi kişilerin istedikleri pilav kıvamı ve kullandıkları diğer malzemelere bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genele bakıldığında en iyi pilav tencerelerinde yapışmaz yüzeye sahip olan modeller yer alır. 

Pilav tenceresi boyutları genellikle 24-32 cm çap aralığındadır. Sığ bir derinliğe sahiptir ve iki yanında yuvarlak tutma kulpları bulunur. Tasarımlarının sığ olması, pilavın daha pratik bir şekilde suyunu çekmesine ve kısa sürede pişmesine yardımcı olur.