Kategoriler
Yaşam Stili

Teknolojik Beslenme Rehberi

Havalar ısınmaya başladı mı, hayatımıza dair önemli kararlar alma mevsimi geldi demektir. Özellikle de beslenme konusunda. Son zamanlarda tüm dünyada yükselişe geçen sağlıklı beslenme trendi, sonsuz D vitamini kaynağı güneş ışınlarının etkisini göstermesiyle birçoğumuzun öncelikleri arasına girdi. Yağ oranı düşük gıdalar tüketmek, doğal şekerle hazırlanan glutensiz tatlılara yönelmek ve vitamin dengesini sağlamak adına çeşitli smoothie tarifleri denemek, bu trendi takip edenlerin uyguladıkları yöntemlerden sadece birkaçı. Ancak ne kadar arzu etsek de, rutine girmiş hayatlarımızda köklü değişimler yapmamız göründüğü kadar kolay olmuyor. İşte, bu noktada akıllı telefonlarımıza indirebileceğimiz çeşitli uygulamalar imdadımıza yetişiyor ve sağlıklı beslenmeye dair ihtiyacımız olan tüm bilgilere ulaşmamızı sağlıyor.

1. Lose It

Sağlıklı beslenmek veya kilo vermek isteyenlerin ihtiyacı olan her şeyi bir arada sunan bir aplikasyon: Geniş besin kaynağı arşivi, etkileyici fitness yöntemleri, günlük yarışmalar, diğer üyeler ile etkileşim ortamı ve sağlıklı yemek tarifleri. Üstelik bu uygulama ile günde kaç kalori tükettiğinizi not ederek haftalık kilo takibi yapabilir, hatta günlük tüketmeniz gereken kalori oranını aştığınızda sizi uyarmasını isteyebilirsiniz.

2. Rise

Günlük tükettiğiniz besinler hakkında bir uzmanın yorumuna başvurmak istiyorsanız, Rise tam size göre. Özel üyelik sistemiyle hizmet veren aplikasyonda, her öğünde yediğiniz yemeğin resmini çekerek yükleyebilir ve gün sonunda size özel atanmış hayat koçu tarafından günlük geri dnüşler alabilirsiniz.

3. Food Labels Exposed

Markette alışveriş yaparken satın aldığınız ürünlerin üstündeki ibareleri anlamakta zorlanıyorsanız, hayatınızı kurtaracak bir aplikasyon. Meyveden sebzeye, konserve gıdalardan tatlılara aklınıza gelebilecek tüm gıdaların içeriklerine ve üzerlerinde belirtilen uyarılara dair bilgi içeren Food Labels Exposed adeta bir yemek ansiklopedisi.

4. Yummly

Yemek dünyasının Google versiyonu olarak bilinen Yummly sayesinde dünyanın önde gelen yemek sitelerinde aynı anda istediğiniz aramayı yapma şansına sahipsiniz. Food52, Epicurios, The Food Market gibi sitelerin sonsuz yemek tarifi arşivine ulaşabileceğiniz Yummy aracılığıyla sağlıklı yemeklere lezzetli dokunuşlar katacak önerilere erişmeniz mümkün.

5. Ratio

Belli bir tarife bağlı kalmak hoşunuza gitmiyor ve yemek hazırlarken deneysel olmak istiyorsanız, Ratio uygulamasıyla en doğru protein, karbonhidrat, şeker, tuz kombinasyonlarını ve daha fazlasını yaratabilirsiniz. Ratio: The Simple Codes Behind The Craft of Everyday Cooking kitabının yazarı Michael Ruhlman’ın imzasını taşıyan uygulama ile şaşırtıcı tarifler yaratın