Kategoriler
Genel Pratik Bilgiler

Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir?


Waffle, içinde istediğiniz meyveleri koyabildiğiniz, üzerine ise eritilmiş çikolata ya da krem şanti dökülerek hazırlanan bir hamur tatlısıdır. Benzersiz ve eşsiz bir tatlı olan waffle, sevenleri için vazgeçilmez bir lezzettir. Oldukça hafif bir seçenek olan bu tatlı, evlerde pratik ve kolay bir şekilde hazırlanabilir. Siz de bir waffle tutkunuysanız hazırlamayı pratik bir hale getiren waffle makinesi ile damak tadınıza en uygun şekilde hazırlayabilir; afiyetle tüketebilirsiniz.

Lezzetli ve sağlıklı bir waffle hazırlamak için tek ihtiyacınız olan ise bir waffle makinesidir. Waffle makineleri, bu lezzetli tatlının hamurunu çok kısa bir sürede pişirir. Plakalarında bulunan özel şekil sayesinde, lezzetinin yanı sıra görsel açıdan da başarılı bir waffle hazırlamanıza olanak tanır. Waffle makinasını ister evinizde kullanın isterseniz işletmenizde… Her nerede olursa olsun temizliği oldukça önemlidir ve titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur.  Peki waffle makinesi nasıl temizlenir, yöntemleri nelerdir; gelin gözden geçirelim.  

Waffle Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Her kullanımın ardından waffle makinenin içerisinde bulunan ızgaranın temizlenmesi gerekir. Bu ızgaralar, bakterilerin üremesine yol açabilecek düzeyde yiyecek parçaları barındırabilir. Her kullanım sonrası yapılan temizlik bu durumun önüne geçecektir. Bunun yanı sıra periyodik aralıklarla ayrıntılı bir temizlik yapılmalıdır. Bu ayrıntılı bakım sayesinde, küflenebilecek parçalar ya da ızgaranın üzerinde kalan yağ kalıntıları da temizlenecektir. 

Waffle hamuruna şekil vermek için özel tasarım plakalar kullanılır. Bu plakalara sahip makinelerle pratik bir şekilde waffle hazırlanabilir. Bu nedenle de waffle makinesi temizliğini plakaları çıkarılabilen ve plakaları çıkarılamayan makineler olarak iki ayrı kategoride ele alabiliriz.

Plakaları Çıkarılamayan Waffle Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcının waffle makinesinin plakaları yerinden çıkmamaktadır. Bu durum makinenin temizliğini biraz daha zorlaştırabilmektedir. Buna karşın belirli püf noktalara dikkat ederek, bu plakası çıkarılamayan makineleri de kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Plakası çıkarılamayan makinelerin temizliği için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Temizliğe başlamadan önce, makinenin kapalı olduğundan mutlaka emin olmanız gerekir. Makineyi kısa bir zaman önce kullandıysanız, sıcakken temizlik işlemi yapmanız mümkün değildir. Makinin soğumasını beklemeniz gerekir.
 • Eğer elindeki makinenin modeli, yapışmaz plakalara sahipse, yağ kullanmaya gerek olmadan hamuru pişirebilirsiniz. Kullandığınız cihazın yapışmaz plakaları yoksa yağ kullanmanız gerekir. Bu sebeple temizliğe başlarken ilk olarak bu yağları, kağıt havlu ile almanız gerekir.
 • Waffle hamuru pişirirken kenarlara hamur akabilir. Bu son derece normaldir. Bu hamurlar sıcaklık dolayısıyla makinenin üzerinde kuruyacaktır. Kuruyan hamuru temizlemek için bir fırça yardımına başvurabilirsiniz.
 • Eğer bir fırçayla temizleyebileceğiniz çok daha fazla hamur kalmışsa, bunun yerine farklı bir yöntem kullanmak gerekebilir. Bir havluyu sıcak su ile ıslatarak, kalan hamur kırıntılarını toplu olarak temizleyebilirsiniz.
 • Kalan hamur parçalarını temizlemek için yağ da kullanabilirsiniz. Bu hamur parçalarının üzerine yağ dökerek bekletin. Daha sonra kâğıt havlu ile yumuşayan parçaları kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemde döktüğünüz yağı da temizlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.
 • Son olarak, temiz bir bez yardımıyla makinenin dış kısmını silerek, temizliği tamamlayabilirsiniz.

Plakaları Çıkabilen Waffle Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Plakaları çıkarılabilen waffle makineleri, çok daha kolay bir şekilde temizlenebilir. Her ne kadar plakaları çıkarılabiliyor olsa da temizlik konularında dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. 

Plakaları çıkarılabilen waffle makinelerinin temizliğini şu adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz;

 • Tıpkı plakası çıkarılamayanlarda olduğu gibi, makinenin mutlaka soğuk olması gerekir. Bunun yanı sıra fişin çekili olması güvenlik açısından önemlidir. Eğer makineniz kullanımın ardından yeterince soğumuşsa, temizliğe başlayabilirsiniz.
 • Plakaları temizleme işlemi oldukça basit ve pratiktir. Buna karşın dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, temizlik sırasında asla sabun kullanmamalısınız.
 • Makinenin yüzeylerinin zarar görmemesi için, temizlik işleminde daima yumuşak ürünler kullanmaya çaba göstermelisiniz.
 • Plakaları sıcak su altına tutarak, hamur kırıntılarından kurtulabilirsiniz ve temizliğini yapabilirsiniz.
 • Sonrasında ise plakaları kurumaya bırakabilir ya da temiz bir bezle kurulayabilirsiniz.
 • Makinenin dış yüzeyini, sıcak suyla nemlendirdiğiniz temiz bir bez yardımıyla silebilirsiniz.
 • Temizleme işlemini bitirdikten sonra, plakaları doğru bir şekilde makineye yerleştirebilirsiniz. 

Bu sayede makineniz yeni bir kullanım için hazır olacaktır. Temizlik işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar bulunur. 

Waffle Makinesi Temizliğinde Bazı İpuçları

Waffle makinesi temizliği işlemini daha kolay ve pratik hale getirmek için bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları dikkate almanız durumunda, çok daha etkili bir temizlik gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra temizlik işlemi çok daha kısa sürecektir.

Eğer bir waffle makineniz varsa, yukarıdaki adımları takip ederek, etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Bu temizlik her kullanımdan sonra mutlaka yapılmalıdır. Eğer makineyi temizlemezseniz, performans kayıpları yaşanacak, hazırladığınız waffleların tatları bozulacaktır. 

Bu tip sorunlar yaşamamak için bazı ipuçları vardır. Bu ipuçlarından ilki; yüzeyde kalan hamur parçalarını çıkarmak için yumuşak kıllara sahip bir fırça kullanmanızdır. Eğer böyle bir fırçanız yoksa mutfak fırçasını da bu amaçla kullanabilirsiniz. Bir diğer ipucu ise waffle yaparken sprey yağları kullanmamanız gerektiğidir. Bu sprey yağlar, makinede tortu oluşumuna neden olabilir. Bu tortularda temizliği daha zor bir hale getirebilir.

Bir diğer ipucu ise, makinenin plakalarını korumak için yumuşak bezlerin kullanılması gerektiğidir. Sert bezler, makineye geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Bunun yanı sıra temizlik işlemine başlamadan önce plakalarda kalan fazla yağı kâğıt havlu ile temizlemeniz de çok yardımcı olacaktır. Bir diğer ipucu ise havlu kâğıdı beyaz sirke ile nemlendirmenizdir. Bu sayede kalıntıları çok daha pratik bir şekilde temizleyebilir ve daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Waffle makinesi temizliği konusunda yukarıda yer alan ipuçlarını uygulayarak, bu işlemi çok daha kolay ve etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Karaca Waffle Makineleri ile Lezzetli Tarifler

Lezzetli ve sağlıklı wafflelar için Karaca waffle makinesi yardımınıza koşar. Karaca waffle makinesi modelleri, birçok farklı renkte ve seçenekte satışa sunulur. Bu waffle makinelerinin temizliği ve kullanımı da son derece kolaydır. Funday serisi waffle makinelerinde birçok farklı renk seçeneği görebilirsiniz. Karaca Funday serisi, çıkarılabilir plakalarıyla son derece pratik bir şekilde temizlenebilir. 

Bunun yanı sıra Karaca Funday Redgold ise kırmızı rengiyle oldukça dikkat çeken bir makinedir. Funday Redgold, her yere eşit ısı yayan granit görünümlü plakalara sahiptir. Bu sayede üstü ve altı aynı derecede pişer ve hiçbir tarafı çiğ kalmamaktadır. Bunun yanı sıra 4 dakika gibi kısa bir sürede waffle hazırlayabilirsiniz. Çıkarılabilen plakalarını bulaşık makinesinde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Bunun yanı sıra pankek ve künefe pişirebileceğiniz ekstra bir kalıbı da Karaca Funday Redgold ile kullanabilirsiniz. Bu sayede bir makinede üç farklı ürünü hazırlayabilirsiniz.

Karaca waffle makinesi nasıl kullanılır, sorusunun ise cevabı ise oldukça basittir. Makineyi düz bir zemine koyduktan sonra, hazırladığınız hamur karışımını plakalara dökerek kapağı kapatabilirsiniz. Karaca waffle makineleri, hamurun her tarafını eşit olarak pişirecektir. Bunun için kısa bir süre beklemeniz yeterlidir. Hamurun rengi değişmeye başladığında, pişirme işlemi sona yaklaşıyor demektir. 

Bunun yanı sıra makineden çıkan buhar, hamurun piştiğinin göstergesidir. Yapışmaz teflon özelliği sayesinde, kazımaya gerek kalmadan hamuru kolayca çıkarabilirsiniz. Waffle hamurunuz artık hazır! Dilediğiniz meyveleri, çikolatayı ve krem şantiyi ekleyerek lezzetli bir tatlının tadını çıkarabilirsiniz.

Ailenizle, sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla tadına doyamayacağınız birçok lezzetli waffle yapmak için, siz de Karaca’nın geniş ürün seçkisinden bir waffle makinesi satın alabilirsiniz.